Gyümölcsök és zöldségek
Forrás: Angela Maria Mauri: Gyümölcsök zöldségek


Alma Amerikai mogyoró Articsóka Ananász Avokádó
Bab Banán Birsalma Burgonya Cékla
Cikória, katáng Citrom Cukkíni Cseresznye Csicseriborsó
Csicsóka Datolya Dió Eper Édesburgonya
Édeskömény Farkasbab Fekete áfonya Fekete ribizli Fekete bodza
Fenyőmag Fokhagyma Füge Fügekaktusz Földieper
Földiszeder Galambbegy Gesztenye Gomba Görögdinnye
Grépfrút Hagyma Kajszibarack Kákiszilva Káposzta
Kivi Kókusz Körte Lencse Lóbab
Mandarin Mandula Mangó Málna Mángold
Napraforgó Narancs Naspolya Olívabogyó Őszibarack
Uborka Padlizsán Papaja Paprika Paradicsom
Petrezselyem Pisztácia Póréhagyma Rebarbara Réparepce
Retek Ribizli Saláta Sárgadinye Sárgarépa
Spárga Articsóka Spenót Szentjánoskenyér Zeller
Zsázsa Zsidócseresznye Szilva Szója Szőlő
Zöldbab Zöldborsó Torma Tök Turbolya
Vörös áfonya

Alma

Elnevezés: Malus communus.
Összetétel és hatóanyagok: Az érett alma, súlyának 9–12%-ában olyan cukrokat tartalmaz, amelyek kémiai tulajdonságuknál fogva nem ellenjavalltak a cukorbetegek számára. Jelen vannak még benne értékes vitaminok (A–, B1–, B2–, C– és PP–vitamin), szerves savak (melyek közül az almasav fertőtleníti a bélrendszert), ásványi sók és nyomelemek, közülük is a kalcium, a foszfor, a nátrium, a klór, a vas, a magnézium, a kén, a réz és a cink, de főleg kálium (elengedhetetlen az idegrendszer és a szívizom működéséhez), pektin (amely csökkenti a vér koleszterinszintjét).
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Első helyen kell kihangsúlyoznunk, hogy csak rendszeres almafogyasztás esetén lehet a betegségeket hatásosan megelőzni. Kitűnően erősíti az izmokat és az idegeket, védi a gyomrot és a májat, tisztítja a vért és csökkenti a koleszterin szintet, valamint felfrissít. Annak, aki ízületi gyulladástól, reumában és ízületi betegségben szenved, különösen hasznára lesz, ha naponta rendszeresen fogyaszt a következő főzetből: három vékonyan felszeletelt almát leforrázzuk egy liter vízzel. Használ azoknak is, akiknek vizelési problémáik vannak vagy vesekőtől szenvednek. Akik gyomorégéstől, fekélytől vagy gyomorhuruttól szenvednek, valamint lázas betegek és akik étkezési problémákkal küzdenek, válasszák a lereszelt vagy turmixolt almát néhány csepp citromlével ízesítve. Akiknek a székrekedés okoz gondokat, az főzzön kevés vízben negyedóráig egy egész almát, és egye meg langyosan a főző lével együtt, reggel éhgyomorra.
Alma az asztalunkon: Azonkívül hogy az alma az asztalunkon levő gyümölcsök közül azon kevesekhez tartozik, amelyek az étkezések után gond nélkül fogyaszthatók, ajánlott a bioalma reggel, az első étkezésre nyersen, héjával együtt tisztító hatása miatt, vagy este utolsó étkezésként hashajtó hatása miatt és a fogak tisztán tartására. Nincs semmilyen ellenjavallata sem a gasztronómiának, sem a fitoterápiának egyéb fogyasztási módjait tekintve, amelyek kihasználják ennek a gyümölcsnek sokoldalúságát: nyersen vagy főzve, frissen lé formájában kompótban, házi süteményekben, forrázatban és főzetben. Tegyünk említést azonban két, almából készítet termékről is: az almaecetről és az almaborról. Már Hippokratész, az orvostudomány atyja is szólt ezekről az elkészítési módokról, amelyekről a modern tudomány megállapította, hogy az almaecet megköti a kalciumot a csontokban, fellép az ízületi gyulladásokkal és az ízületi megbetegedésekkel szemben, elpusztítja a bélbaktériumokat, míg az almabor (amelynek fogyasztását azonban nem ajánlatos túlzásba vinni) jól alkalmazható reuma ellen.
Vissza a lap tetejére


Amerikai mogyoró.

Elnevezés: Arachis hypogaca
Különleges tulajdonságai: Nagy arányban tartalmaz aminosavakat: arginit, cisztint, hisztidint, lizint, betaint és kolint (24,3 g fehérje 100 g amerikai mogyoróban), ezért vegetáriánusok részére különösen ajánlott a fogyasztása.
Egyéb hasznos összetevők: Többszörösen telített zsírok, B1–, B3– és E–vitamin, magnézium és cink.
Gyógyászati javallat: Gyengeség (kimerültség, erőtlenség), túlhajszoltság.
Ideális fogyasztási módjai: Pörkölve, törve vegyes salátára egytálételként, vaj vagy növényi olaj formájában. Afrikában kitűnő krémet készítenek belőle köleshez és más főtt gabonafélékhez.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne fogyasszuk egy étkezésen belül pörkölt amerikai mogyorót és más fehérje dús ételt, csak hidegen sajtolt olaját fogyasszuk, székrekedés esetén nem ajánlott (néhányaknál szorulást okozhat).
Vissza a lap tetejére


Ananász

Elnevezés: Ananas sativus.
Különleges tulajdonságai: A bromelin a pepszinhez hasonló nitrogéntartalmú enzim, amely különösen hatékony módon bontja le a fehérjéket: ezért az ananász egyike azoknak a gyümölcsöknek, amelyek fehérjetartalmú ételek után is probléma nélkül fogyaszthatók.
Egyéb hasznos összetevők: Cukor (szacharóz és glukóz), A–,B– és C–vitamin, jód, magnézium, mangán, kalcium, foszfor, vas, kén.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, érelmeszesedés, ízületi gyulladás, emésztési problémák, mérgezés, epekő, köszvény, elhízásra való hajlam.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, gyümölcslé.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A friss gyümölcsök legyenek tökéletesen érettek, szoptatás esetén előfordulhat, hogy az édesanya által fogyasztott ananászlé allergiás bőrkiütést okozhat az újszülöttnél.
Vissza a lap tetejére


Articsóka

Elnevezés: Cynara scolymus.
Összetétel és hatóanyagok: Erényének titka a cinarinban rejlik, abban az aromás anyagban, amely kesernyés ízt és sok gyógyító tulajdonságot kölcsönöz neki. Találhatók még benne fehérjék, a cukorbetegek által is fogyasztható cukrok (inulin, mannit), A–, B1–, B2– és C–vitamin, ásványok (kalcium, mangán, foszfor, vas, réz, nátrium, kálium, cink), számos enzim és rostok.
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Az articsóka fogyasztásának a máj látja a legtöbb hasznát, epehajtó és epekiválasztást serkentő (segíti az epe előállítását és kiáramlását), vértisztító és vércukorszint– csökkentő hatása miatt. Ebből következik, hogy összetételével kedvez az emésztési folyamatnak is, köszönhetően enyhe hashajtó hatásának. Az articsóka vértisztító hatása egyidejűleg a vesékben is érvényesül, megnyugvásul azok számára, akik számos ezzel kapcsolatos betegségben szenvednek (elégtelen működés, csökkent vizelet–kiválasztás, kövek, fertőzések). Végül pedig ne titkoljuk el jótéteményeit (és fogyasztásának élvezetét!) azok elől, akik olyan kellemetlen időskori problémáktól szenvednek, mint az ízületi gyulladás és a reuma, akkor sem, ha ugyanúgy, mint a veseproblémákkal küzdők esetében tanácsos lemondaniuk az articsóka főzőlevéről, mert a felgyülemlett ásványok túl megterhelőek lennének.
Az articsóka az asztalunkon: A hagyományos elkészítési javaslatok nagy része szerint az articsóka fogyasztásának legjobb módja, ha különféleképpen megfőzzük. Mi azonban kifejezetten ajánljuk kipróbálásra a nyers articsóka nyújtotta élvezetet, csak a legkeményebb csészeleveleket és a tüskéket távolítsuk el róla, vékonyan szeleteljük fel és ízesítsük pár csepp citromlével (lassítja az oxidálódást), valamint extra szűz olívaolajjal.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Két jó tanács: a nagy piaci kereslet az ipari termelést arra kényszeríti, hogy a művelés során mérgező anyagokat használjon, ezért még akkor is válasszuk az igazolt bioterméket, ha az drágább. Végül pedig fájdalom, de szoptatós anyukáknak azt javasoljuk, hogy tartózkodjanak az articsóka fogyasztásától, mert csökkenti a gyermekük számára oly értékes és pótolhatatlan anyatej termelődését.
Vissza a lap tetejére


Avokádó

Elnevezés: Persea gratissima.
Különleges tulajdonságai: Majdnem teljes értékű élelmiszer (többségében telítetlen zsírok, szénhidrátok, fehérjék, A–, B–, C– és D–vitamin).
Egyéb hasznos összetevők: Bizonyítottan előfordulnak benne antibiotikus hatású elemek.
Gyógyászati javallat: Fejlődési rendellenesség, lábadozás, terhesség, túlhajszoltság, idegesség, emésztési, bél–, máj– és epehólyag–bántalmak, kólibaktériumok, cukorbeteg diétája (alacsony vércukorszint esetén).
Ideális fogyasztási módjai: Natúr, vegyes salátákba, melyeket egytálételként fogyaszthatunk, sovány sajtokkal és fűszerekkel ízesítve, energiapótló krémként salátához vagy édesekhez.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Számolnunk kell azzal, hogy a növények közül az egyik legszegényebb ásványi anyagokban.
Vissza a lap tetejére


Bab

Elnevezés: Phaseolus vulgaris.
Különleges tulajdonságai: Magas fehérjetartalma, táplálkozási szempontból majdnem teljes értékű, ezért ajánljuk az egészséges és kiegyensúlyozott vegetáriánus diétához.
Egyéb hasznos összetevők: Keményítő, többszörösen telítetlen zsírsavak (az F–vitamin csoportjának tagjaként is ismertek), az A–vitamin elővitaminja, B– és E–vitamin, vas, foszfor, kálium, kalcium, szelén, rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, gyengeség, alultápláltság, székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Frissen vagy szárítva (előtte beáztatjuk) jól megfőzve, levesek, gabonából vagy többfajta hüvelyesből készült levesek, rizzotók.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Sok értékes élesztőt tartalmazó héjával együtt, hideg vízben kell megkezdeni a főzést, amit a főzés során fel tud szívni, mindezt hosszasan, igen lassan, hogy a káros fazin teljesen eltűnjön belőle, hogy elkerüljük a kellemetlen puffadást és gázképződést, tegyünk a főzővízbe fűszereket, főként morzsolt leveleket, vagy édesköménymagokat (könnyebben emészthetőek a kisebb méretűek), vagy rozmaringot, babérlevelet és zsályát, a köszvényben szenvedők, ha túl sok a húgysavuk, mértékkel fogyasszák.
Vissza a lap tetejére


Banán

Elnevezés: Musa sapientium.
Különleges tulajdonságai: Különösen gazdag cukorban.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B1–, B2–, B6– és C–vitamin, foszfor, magnézium, nátrium, kálium, vas, cink, rostok.
Gyógyászati javallat: Mindenféle gyengeség, fizikai és szellemi túlhajszoltság, fejlődésben levők és idősek táplálkozása (védi a csontrendszert), idegesség, ízületi gyulladás.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, súlyos legyengülés esetén banánkrém mézzel, szárított gyümölcs.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Csak természetes módon beérett gyümölcsöt ajánlott fogyasztani, magas cukortartalma miatt cukorbetegeknek nem ajánlott.
Vissza a lap tetejére


Birsalma

Elnevezés: Cydonia oblonga.
Különleges tulajdonságai: A tannin és a pektin jelentős mennyiségű és együtt jelenléte teszi ezt a gyümölcsöt értékessé, amikor az emésztőrendszer nyálkahártyájára puhító és összehúzó hatást kell gyakorolni.
Egyéb hasznos összetevők: B1–, B2–, C–, PP–vitamin, valamint az A–vitamin elővitaminja, magnézium, foszfor, kalcium, kálium, vas, réz, kén.
Gyógyászati javallat: Étvágytalanság, elégtelen májműködés, általános bélproblémák (bélrenyheség, bélhurut, hasmenés, bélgyulladás).
Ideális fogyasztási módjai: Önmagában megfőzve (vágjuk négyfelé a birsalmákat szedjük ki a magházukat, főzzük három percig lobogó vízben, szűrjük le, hagyjuk kihűlni, tegyük üvegbe néhány kanál cukorral, mielőtt dunsztoljuk–sterilizáljuk), gyümölcskocsonya, kompót és gyümölcsíz, szörp, amely nyáron kitűnően oltja szomjunkat, aperitif italok.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Erős összehúzó hatása miatt nyers fogyasztása nem ajánlott.
Vissza a lap tetejére


Burgonya

Elnevezés: Solanum tuberosum.
Összetétel és hatóanyagok: A burgonya keményítőt és kevés kalóriát tartalmaz (100 g burgonya 80 kalóriának felel meg, míg ugyanennyi kenyér 250 kalóriának), körülbelül 2% fehérjét, B–vitaminokat (B, B1, B6, B9), K–vitamint és C–vitamint (keveset, de jól hasznosíthatók), szerves savakat, a talajtól függően különböző mennyiségben ásványi sókat és nyomelemeket (nátriumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, vasat, mangánt, rezet, ként és főleg káliumot). Tartalmaz még egy különleges enzimet (citokróm– oxidázt), amelyet a gyomor izomzata hasznosít.
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Mivel tápláló és jól emészthető, főként ízesítés nélkül, jól megmosott héjában (biokrumpli!), sütőben megsütve a burgonya a dietetikusok által is megengedett, és nagy segítséget ad az elhízás elleni harcban. A népi gyógyászatban teával és rizzsel párosították, amiből viszont nem szabad túl sokat fogyasztani, ugyanakkor gyomorrontás vagy ehhez hasonló probléma esetén nyugtató és összehúzó hatású az emésztőrendszer izomzatára (a fekélyben szenvedőknek is hasznára válik), ballaszt–ételként jót tesz a bélműködésnek, és segít visszaszerezni erős hasmenés után az elvesztett sókat. Magas káliumtartalma szabályozza a vérnyomást, míg C–vitamin–tartalma segít növelni a szervezet természetes ellenálló képességét.
A burgonya az asztalunkon: A számos elkészítési mód közül a párolás, a héjában vagy papírban való sütés (200°–os előmelegített sütőben 40 percig sütjük) őrzi meg legjobban összetételét és kedvező tulajdonságait. Hogy még táplálóbb legyen, összekeverhetjük más keményítő– vagy fehérjetartalmú étellel és meglocsoljuk néhány csepp extra szűz olívaolajjal. Kitűnően párosítható friss, nyers zöldségekkel. Dicséretet érdemel a nyers krumpliból centrifugált lé is, amit, hogy elfogadhatóbb ízű legyen, répalével vagy citromlével keverjük össze: ez kezeli a cukorbetegséget, a gyomorhurutot, a fekélyt, a májbetegséget és a köveket, valamint az aranyérrel járó székrekedést.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne fogyasszunk zöld elszíneződést mutató burgonyát, mert ez a már említett szolanin jele, amely a héj alatt vagy ott halmozódik fel, ahol a gumó elkezd csirázni.
Vissza a lap tetejére


Cékla

Elnevezés: Beta rubra.
Különleges tulajdonságai: Ásványi anyagokban igen gazdag (magnézium, foszfor, rudidium, kálium, kalcium, vas, réz, bróm, cink, mangán).
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A–,B–, C– és PP–vitamin, aminosavak.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, ásványi anyaghiány, idegesség, ideggyulladás, influenza.
Ideális fogyasztási módjai: Nyersen lereszelve vegyes salátákba, céklalé, szárítva, majd sütőben megpirítva és végül porrá zúzva ugyanúgy készíthetünk belőle meleg italt, mint a kávéból.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Cukorbetegeknek nem ajánlott.
Vissza a lap tetejére


Cikória, katáng

Elnevezés: Cichorium intybu
Különleges tulajdonságai: Az egyik legértékesebb vértisztító, amely már emberemlékezet óta ismert.
Egyéb hasznos összetevők: B–, C–, K– és P–vitamin, kalcium, kálium, foszfor, nátrium, vas, magnézium, mangán, réz, rostok, gyökere inulint tartalmaz, amely antibakteriális hatású.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, anorexia, gyengeség, kövek, különböző emésztési problémák, májelégtelenség, ízületi gyulladás, cukorbetegség, székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Nyers levele salátákba, vegyes nyers levekbe (például párosíthatjuk zsázsa és saláta levével), gyökere, pörkölt gyökeréből kávépótló készül.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Aki nem bírja igen keserű ízét, összekeverheti nyers levét más fajta salátákkal (tulajdonságaiban és összetételében hasonló az endívia, a cikória ricca, a catalogna, a radicchio és a scarola különféle termesztett változataiban).
Vissza a lap tetejére


Citrom

Elnevezés: Citrus limonum.
Összetétel és hatóanyagok: A ma már tömegcikknek számító citrom értéke magas C–vitamin– tartalmában rejlik, mivel 100 g friss gyümölcsben körülbelül 50 mg C–vitamin található. A citrom esetében is ki kell hangsúlyoznunk, hogy a "friss" szó az éppen leszüretelt és nem hűtőkamrában tárolt gyümölcsöt jelenti. Ez az értékes vitamin sajnos nagyon gyorsan lebomlik. Más anyagok forrásaként is számíthatunk még a citromra, amely a szacharózon kívül tartalmaz még közvetlen felhasználható cukrokat (szőlőcukrot és gyümölcscukrot), ásványi anyagokat és nyomelemeket (kalciumot, vasat, szilíciumot, foszfort, mangánt, rezet), a C–vitaminon kívül más fontos vitaminokat, pontosabban B–vitaminokat (B1,B2,B3) és A–vitamint. Gazdag még szerves savakban, mézgában és fehérjében.
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: A hagyományos konyha megtanít mindenkit arra, hogy só– és fűszerszegény diétánk során a citromot használjuk fűszerként, ami azonkívül hogy kényezteti ízlelőbimbóinkat, segít elérni diétánk célját (például ellenőrzés alatt tartja a magas vérnyomást, és nem terheli az amúgy is beteg májat vagy hasnyálmirigyet) kihasználva a citrom sajátos adottságait: a biológiai egyensúly érdekében csökkenti a vérnyomást, hígítja a vért és egyrészt megakadályozza a trombózist és az érelmeszesedést, másrészt segíti gyomor– és hasnyálmirigy–gyulladás esetén a váladékok kiválasztását. A konyhában maradva, ha nyers ételek ízesítésénél ecet helyett citromot használunk, megismerhetjük a táplálkozási folyamatra tett jótékony hatásait, akár étvágytalanság és általános gyengeség, akár túl sok gyomorsav és gyomorfekély esetén, vagy akár nehéz emésztés, levegőnyelés és bélproblémák előfordulásakor. Főként a bélrendszer találja meg kivételes gyógyírját a citromban, mivel szokatlan módon távolítja el a salakanyagokat, váltakoztatva a székrekedéses időszakokat és a hasmenéses ürítéseket. Ez a déligyümölcs enyhén összehúzó hatású, általában kiegyensúlyozza a kiválasztást, valamint tisztító és baktériumölő hatást gyakorol. Ne aggódjanak azok az édesanyák, akiknek kicsi vagy nagyobb gyermekeik igen kedvelik a citromot, és úgy fogyasztják, mint az összes többi gyümölcsöt. Sőt kínáljuk, főleg ha megfázásban, fertőző betegségben, influenzában, torokfájásban vagy a szájüreg irritációjától szenvednek, vagy éppen lábadoznak, esetleg fejlődési problémáik vannak. Ha a gyümölcs tényleg friss, feltölti a szervezetet ásványi anyagokkal és csökkenti a vérszegénységet, aktiválja a szervezet ellenálló képességét és hatásos fertőtlenítő.
A citrom az konyhában: A bekezdésben a "konyhában" kifejezést használtuk az "asztal" helyett, mivel a citrom a konyhában mint az egészség számára fontos laboratóriumban nem csak ízesítőként és saláták fűszereként használható. Gondoljunk csak azokra, akik semmi pénzért nem mondanának le a nyers tengeri fogások fogyasztásáról (néhány csepp citromlé negyed óra alatt végez az osztrigán található baktériumokkal), és akik kevésbé szerencsések és problémáik vannak a víz ihatóságával (egy citrom leve egy liter vizet képes fertőtleníteni). A húst és a halat bőven locsoljuk meg főzés előtt citromlével. Hasznosíthatjuk a citromot lekvárok és zselék vagy hideg és meleg italok elkészítésénél, ez utóbbit székrekedés esetén ajánljuk.
Vissza a lap tetejére


Cukkíni

Elnevezés: Cucurbica pepo.
Különleges tulajdonságai: Ugyan kevésbé jelentős mértékben, de hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint a tök, viszont ezt ellensúlyozza kedveltebb íze, nyersen is fogyasztható, így jobban megtartja jótékony hatásait.
Egyéb hasznos összetevők: Ugyanazok, mint a tök összetevői, amelynek a cukkíni egyszerűen az egyik változata, amelyet a teljes érettség fokának elérése előtt szedünk le.
Gyógyászati javallat: Idős emberek és lábadozók étrendje, veseelégtelenség, vastagbélgyulladás, magas koleszterinszint, székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Nyersen "gyufaszál" vékonyra felszeletelve extra szűz olívaolajjal és citromlével ízesítve, vékony hosszú szeletekre vágva (megpárolva fokhagymával vagy vöröshagymával és a végén egy adag felaprított nyers petrezselyemmel ízesítve), köretnek vagy tésztára.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A cukkíni leginkább akkor biztosítja friss és édes ízét, ha természetes eljárással termesztik a neki megfelelő évszakban.
Vissza a lap tetejére


Cseresznye

Elnevezés: Cerasus vulgaris.
Különleges tulajdonságai: Olyan cukrot tartalmaz, a levulózt, amely a cukorbetegek számára is megengedett, ők is nyugodtan fogyaszthatják ezt az ízletes idénygyümölcsöt.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B– és C–vitamin, vas kalcium, foszfor, klór, kén, magnézium, nátrium, kálium, cink, réz, mangán, kobalt, bróm, nikkel.
Gyógyászati javallat: Hasznos elhízás, fejlődési és időskori problémák, érelmeszesedés, ásványi anyaghiány, májbetegség, reuma, köszvény, vese– és epekő, erjedés a belekben, székrekedés esetén.
Ideális fogyasztási módjai: Nyers, jól megérett cseresznye, fogyaszthatjuk egy vagy két napig diétaként csak ezt a gyümölcsöt, főzve a főzőlével együtt kompótba vagy lekvárba (gyermekek, idősek, gyenge szervezetűek), gyümölcslé.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A három év alatti kisgyermekek ne fogyasszanak sokat belőle, mert túl intenzív lehet számukra a hashajtó hatása, amely a felnőttekre általában csak gyengén hat, azok, akiknek a cseresznye nehezen emészthetőnek bizonyul, tegyék a tűzhelyre tizenöt percre és egyék meg főzőlevével együtt, szárával együtt készítsék el, miután meggyőződtek arról, hogy a fát nem kezelték például rovarirtóval.
Vissza a lap tetejére


Csicseriborsó

Elnevezés: Cicer arierinum.
Különleges tulajdonságai: A benne levő alkaloidák intenzív élettani hatást gyakorolnak (ha nem a megfelelő módon használjuk ki őket, akkor azonban hatásuk káros lehet).
Egyéb hasznos összetevők: Fehérjék, C–, B– és K–vitamin, foszfor, kálium, magnézium, kalcium, nátrium.
Gyógyászati javallat: Kimerültség, túlhajszoltság, csökkent vizelet kiválasztás (kevés vizelet), a hagyományos hüvelyesek okozta emésztési problémák, közelgő szülés, szoptatás (segíti a tejképződést), májbetegségek, a lép megbetegedései.
Ideális fogyasztási módjai: A megfőzött, egészben hagyott csicseriborsót olívaolajjal és fűszerekkel ízesítjük, vagy pürének és lepénynek összenyomkodva, levesek, erőlevesbe, ugyanannyi árpával készítve (vizelethajtó).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Minden száraz hüvelyes elkészítésénél nagyon kell ügyelni, hogy főzést hideg vízben kezdjük el, és addig folytassuk, amíg teljesen magába nem szívja a vizet, a már említett alkaloidák miatt a hüvelyesek közül a csicseriborsót nem ajánlott gyakran fogyasztani.
Vissza a lap tetejére


Datolya

Elnevezés: Phoenix dactylifera.
Különleges tulajdonságai: erőteljes köptető hatása van, mint a fügének és a mazsolának.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok (a tunéziai változatban majdnem 60%), A–,B1–, B2–, C– és D–vitamin, foszfor, kalcium, vas, magnézium, rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, gyengeség, szellemi kimerültség, kritikus élethelyzetek (fejlődés, lábadozás, terhesség, időskor), intenzív sportolási tevékenység, kalcium– és általános ásványi anyaghiány.
Ideális fogyasztási módjai: Nyersen, étkezések között energiapótlásra, főzésre való aszalt datolya, amellyel egyidejűleg helyettesíthetjük a vajat és a cukrot a kalóriadús házi süteményekben.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Azokban az országokban, ahol a datolyát termesztik (ahol jellemzően legalább hat hónapig állandóan a 30°C körüli hőmérséklet) a higiéniai szokások nem mindig a legmegfelelőbbek, és ezért nem ajánlatos felbontott datolyát vásárolni, mindenképpen tartózkodjanak a fogyasztásától azok, akik szigorú kalóriaszegény diétára szorulnak (100 g datolya 350 kalóriát tartalmaz).
Vissza a lap tetejére


Dió

Elnevezés: Juglans regia.
Különleges tulajdonságai: A dió a leggazdagabb réz– és cinktartalmú termés, amelyeket többnyire a húsból nyerjük, ezért különösen ajánlott vegetáriánus étrend esetén.
Egyéb hasznos összetevők: Zsírok (85%–a többszörösen telítetlen), nitrogén tartalmú anyagok, A–, B1–, B6–, F–, C– és P–vitamin, kálium, magnézium, foszfor, kén, vas, kalcium, mangán.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, alultápláltság, soványság, ásványi anyaghiány, vegetáriánus étrend és cukorbetegek diétája, idegbetegség és kalciumhiány okozta megbetegedés kezelésére, hasmenés, bélparaziták, a húgyutak és a női nemi szervek megbetegedései.
Ideális fogyasztási módjai: A friss és a száraz dióbél kalóriadús étkezések közti harapnivaló, vagy feldarabolva belekeverhetjük nyers alapanyagokból álló ételekbe (ebben az esetben a nyers zöldségek elengedhetetlenek, mivel a dió mindössze 4% vizet tartalmaz), étvágygerjesztő és tápláló szósz készülhet belőle, kiegészítve tökmaggal, napraforgómaggal és fűszerekkel, kalóriadús sütemények hozzávalója (például a diós kenyéré).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A dió emészthetősége, néhány teljesen egyedi eset kivételével, függ a frissességétől (magas zsírtartalma miatt viszonylag gyorsan megavasodik), a mennyiségtől (semmi esetre sem szabad túlzásba vinni), a fogyasztás módjától (egy tápanyag dús és nagy mennyiségű étkezés végén például tovább, terheli az emésztőrendszert).
Vissza a lap tetejére


Eper

Elnevezés: Morus alba, nigra.
Különleges tulajdonságai: Mind a fekete, mind a fehér csoportos termés alkalmas arra, hogy még a gyerekek számára is ízletes szirupot készítsenek belőle, amelyet fogyaszthatnak egy–egy kiskanállal naponta többször is köptető hatásáért, a hörgők és a légcső télen oly gyakori megbetegedései esetén, ez a fajta szirup enyhe hashajtó hatást is gyakorol.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A– és C–vitamin, almasav (az érett gyümölcsökben) és citromsav (a nem teljesen érett gyümölcsökben, amelyek csak szájöblítő készítésére alkalmasak a garat gyulladása esetén), pektin.
Gyógyászati javallat: Gyengeség, vérzékenység, székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Teljesen megérett gyümölcsök, lekvár, székletlazító szirup.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Annak a folyamatnak az előrehaladásával, amelyben a kicsit éretlen gyümölcs teljesen megérik, az összehúzó hatás hashajtó hatásra cserélődik fel, javasoljuk, hogy reggel szedjünk le a gyümölcsöket, amikor a legintenzívebb az illatuk.
Vissza a lap tetejére


Édesburgonya

Elnevezés: Ipomaea batatas.
Különleges tulajdonságai: Ugyan növénytani szempontból semmi köze a közönséges burgonyához, összetételét és főleg konyhai felhasználási lehetőségeit tekintve hasonló ahhoz, ezért érdekes alternatívája lehet a burgonyának, ha valakinek problémái lennének a burgonyafélékkel.
Egyéb hasznos összetevők: Szénhidrátok, A– és B–vitamin, kalcium, magnézium, kálium, foszfor, rostok.
Gyógyászati javallat: Alultápláltság, ásványi anyaghiány, kisgyermekek táplálkozása (akik mindenekelőtt az édes ízeket kedvelik), bélrenyheség (enyhe hashajtó hatása miatt), epeelégtelenség.
Ideális fogyasztási módjai: Párolt vagy héjában sült gumói, tejjel elkészítve tápláló éteket kapunk belőle, püré, különböző sütemények.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A gumókat száraz, sötét, hűvös helyen tároljuk, mert különösen gyorsan kezdenek csírázni.
Vissza a lap tetejére


Édeskömény

Elnevezés: Foeniculum vulgare dulce.
Különleges tulajdonságai: Több olyan hatóanyagot tartalmaz, amelyek növelik az étvágyat és segítik az egész emésztési folyamatot.
Egyéb hasznos összetevők: Az A–vitamin elővitaminja, valamint B–, C– és E– vitamin, kalcium, foszfor, kálium, kén, vas, rostok.
Gyógyászati javallat: Gyengeség, étvágytalanság, nehéz emésztés, gyomorproblémák, fokozott gázképződés és has puffadás, féloldali fejfájás, reuma, elmaradó vagy fájdalmas menstruáció, amikor kevés anyatej termelődik, kalóriaszegény diéta.
Ideális fogyasztási módjai: Nyers gumója önmagában vagy vegyes nyers salátákba, kevés vízben megfőzve extra szűz olívaolajjal, magja kenyerek, lepények és házi sütemények ízesítője, valamint hüvelyesek főzőséhez használjuk, hogy könnyebben emészthetővé tegyük őket és enyhítsük nemkívánatos hatásaikat (puffadás és fokozott gázképződés).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne vigyük túlzásba az édeskömény fogyasztását, mert a benne levő hatóanyagok, ha túl nagy adagban kerülnek a szervezetünkbe, ellentétes hatást gyakorolnak.
Vissza a lap tetejére


Farkasbab

Elnevezés: Lupinus albus.
Különleges tulajdonságai: A mediterrán vidékeken hagyományosan sóspáclében ("salamoia") tartósítják, amely azon túl, hogy elveszi a friss farkasbabra jellemző kesernyés ízt, elérhetővé teszi számunkra magas fehérje– és energiatartalmát (mint az összes hüvelyesnek) még a meleg évszakokban és a melegebb éghajlatokon is (ez a növény a mediterrán szigeteken magától is kisarjad).
Egyéb hasznos összetevők: Zsírok, ásványi sók, lupinin (egyfajta vércukorszint–csökkentő glukozid, amely ugyanakkor nagy adagban fogyasztva mérgező), rostok.
Gyógyászati javallat: Vegetáriánus étrend (fehérjetartalma miatt), alultápláltság, cukorbetegség, bél– és bőrfertőzésekre való hajlam.
Ideális fogyasztási módjai: Friss babszemek, amelyeket előzőleg gyakran cserélt sós hideg vízben áztattunk, sóspáclében ("salamoia") tartósított babszemek, száraz farkasbab (elkészítése a többi hüvelyeshez hasonlóan), pörkölt és darált babszemek, amelyeket ily módon kávépótlóként használhatunk fel, és a cukorbetegek számára ajánlhatunk, a lupinin által kifejtett hatások miatt.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A vízben való hosszú áztatás vagy főzés nemcsak azért elengedhetetlen, mert a farkasbab elveszíti keserű ízét, hanem azért is, mert ilyen módon a benne lévő néhány mérgező alkaloida kioldódik a babszemekből.
Vissza a lap tetejére


Fekete áfonya

Elnevezés: Vaccinium myrtillus.
Különleges tulajdonságai: A bogyók gazdagok antocianidinekben (vagyis P–vitamin– faktorokban, amelyeket másképpen C2– vagy P–vitaminnak is neveznek), amelyek a C– vitaminnal együtt igen hasznosnak bizonyulnak a vérzéses tünetekkel szemben és általában az érrendszer védelmében.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, pektin, szerves savak (citromsav, almasav, oxálsav, borkősav, benzoésav, kínasav), mirtillin, amely egy baktériumölő tulajdonságokkal rendelkező színezőanyag.
Gyógyászati javallat: Minden hasmenéssel járó bélbetegség, valamint májbetegség és epeelégtelenség, a hajszálerek falának gyengesége miatt kialakuló vérzékenység, általános keringési problémák, túlságosan bő és gyengeséget okozó menstruáció, érelmeszesedés, nitrogénretenció, cukorbetegség, a látás és különösen a retina védelme.
Ideális fogyasztási módjai: Friss érett bogyói, leve (mindenféle bélfertőzésre és a húgysav oldószereként), lekvár és gyümölcskocsonya (a bogyók antibakteriális hatása miatt jól tartósítható és rövid főzési időt igényel), hagyományos gyógyhatású likőrök.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A fekete áfonyát ne tévesszük össze az úgynevezett "kék áfonyával" (Vaccinium gaultherioides), amely gyakran keveredik a fekete áfonya populációjába, és semmilyen jótékony hatást nem gyakorol, sőt mérgező tulajdonságokkal rendelkezik.
Vissza a lap tetejére


Fekete bodza

Elnevezés: Sambucus nigra.
Különleges tulajdonságai: A népi gyógyászatban idegzsába ellen, főként arcidegzsába esetén használják.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, B csoport vitaminjai, szerves savak (citromsav, almasav, klorogénsav), pektin, antocianidin színezékek és flavonoidok.
Gyógyászati javallat: Idegzsába (főleg arcidegzsába), megfázás, láz és influenza (virágaiból készített tea), csökkent vizelet kiválasztás, mérgezéses állapot, székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Terméséből szörp és konzerv, friss virágából tea és fánk, édességek készítéséhez használják fel (általában kukoricaliszthez keverik).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Igen finom virágait merev falú edényben szállítsuk, a bogyó tökéletes érési fokát akkor érte el, ha színe fekete és fényes (ha fénytelen, akkor már túlérett és elvesztette hatóanyagainak nagy részét), a bodzának semmilyen zöld részét ne használjuk fel, figyelni kell arra, hogy ne tévesszük össze a fekete bodzát, a gyalogbodzával (Sambucus ebulus), amely mérgező, mint a fekete bodza zöld részei.
Vissza a lap tetejére


Fekete ribizli

Elnevezés: Ribes nigrum.
Különleges tulajdonságai: Azonkívül hogy igen nagy mennyiségben tartalmaz C–vitamint, a legtöbb növényhez képest megfelelően tárolható még jóval a leszedés után is, és ellenáll az oxigén és a magas hőmérséklet hatásainak.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok (glukóz és levulóz), a C–vitaminon kívül, C2– (vagy P–) vitamin, foszfor, klór, nátrium, kálium, magnézium, kalcium, almasav, pektin, antocianidin színezékek (érvédő és látásjavító) és flavonoidok.
Gyógyászati javallat: Ízületi gyulladás, köszvény, reuma, a tüdő megbetegedései, torokgyulladás, májbetegségek, emésztési problémák, hasmenés, hajszálérfal–gyengeség, a retinát érintő megbetegedések.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, főzete (torokgyulladás), szirup, krém (rétegezzük fekete ribizlit és cukrot egy üvegbe, zárjuk le, és hagyjuk állni néhány hónapot, majd az egészet szűrjük le), lekvár és gyümölcskocsonya, likőr és gyógyhatású bor.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Aki nem szereti a fekete ribizli nem éppen kellemes ízét és aromáját, az fogyassza befőtt, szirup, likőr vagy gyógybor formájában, amelyek megőrzik tulajdonságainak nagy részét.
Vissza a lap tetejére


Fenyőmag

Elnevezés: Pinus pinea
Különleges tulajdonságai: A fenyőmagok, amelyek a fenyőtoboz szorosan álló fás pikkelyei között helyezkednek el, jól ismertek balzsamos, köptető és gyulladáscsökkentő tulajdonságairól. A fenyőmag ezért igen hatásos a légcső és a tüdő megbetegedései esetén.
Egyéb hasznos összetevők: Olaj (45%), fehérjék (35%), cukrok, B1– és B3–vitamin, ásványi sók.
Gyógyászati javallat: A már említett légzőszervi megbetegedéseken túl alultápláltság, problémás élethelyzetek (fejlődés, terhesség, időskor), idegrendszer zavarai.
Ideális fogyasztási módjai: Étkezések közötti energiapótló harapnivaló vagy nyers zöldségekből készült egytálételek kiegészítője más magvakkal és olajos termésekkel együtt, töltelékek és hagyományos sütemények, szószokhoz, valamint tápláló és étvágygerjesztő körítésekhez.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A zsírtartalmú összetevők magas aránya miatt a fenyőmag tárolásánál figyelmesen kell eljárnunk, mivel rövid időn belül keserűvé és kellemetlen ízűvé válik. A kereskedelemben kapható magokat éppen azért általában különféle módon kezelik, vagyis igencsak ajánlott, ha van rá lehetőségünk, magunk gyűjteni fenyőmagot és mihamarabb elfogyasztani, hogy minél jobban kihasználhassuk a benne rejlő vitaminokat.
Vissza a lap tetejére


Füge

Elnevezés: Ficus carica.
Különleges tulajdonságai: Mint a datolya és a mazsola, jelentős köptető hatással bír.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok (több mint 70% a szárított fügének), A–, B1–, B2–, PP– és a C–vitamin, vasat, mangán, kálium, kalcium, bróm.
Gyógyászati javallat: Nehéz élethelyzetek (fejlődés, pubertáskor, lábadozás, terhesség, időskori tünetek), intenzív sportolás, vastagbélgyulladás, gyomorhurut, székrekedés, megfázás tünetei, légúti és húgyúti gyulladások, magas láz (vízkúra fügefőzettel), székrekedés (leve vagy pép).
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, szárított gyümölcs, lekvár és kompót, főzve, hozzáadva a főzőlevet is, a megfázás tüneteire, vízkúrák, rossz emésztés és a krónikus székrekedésre való hajlam esetén.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Érett állapotban fogyasszuk, mert zölden, azon túl, hogy íze kevésbé élvezetes, irritáló anyagot tartalmaz, vegyük figyelembe erős hashajtó tulajdonságát (lekvár és kompót formájában is) tartózkodjunk fogyasztásától kalória– és cukorszegény diéta esetén.
Vissza a lap tetejére


Fügekaktusz

Elnevezés: Opuntia ficus–indica.
Különleges tulajdonságai: Összehúzó hatása hasznosnak mutatkozik hasmenés és vérhas esetén (egyeseknél pontosan ellenkező hatást vált ki).
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok (glukóz, fruktóz és levulóz), A– és C–vitamin, szerves savak (almasav és borkősav), ásványi sók, pektin.
Gyógyászati javallat: Hasmenés és vérhas, nyári szomjúság, kalóriaszegény diéta.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, leve (hogy a magok összehúzó hatását elkerüljük), gyümölcskocsonya és lekvár.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A gyümölcsök feldolgozásakor húzzunk bőrkesztyűt, hogy megvédjük magunkat az igen kellemetlen és ugyanakkor piciny tüskéktől, és hámozás előtt öblítsük le a gyümölcsöket vízben, ne lepődjünk meg, ha fogyasztása után a vizelet élénkpirosra színeződik.
Vissza a lap tetejére


Fokhagyma

Elnevezés: Allium sativum
Összetétel és hatóanyagok: Ez az érdekes hagyma allilszulfidot (alliint) tartalmaz, amely egy enzim (allináz) által kiválasztott hidrolízis következtében szétbomlik glukózzá és a fokhagyma illóolajává, amelynek összetételében fontos szerepet játszik a kén. Egyéb lényeges összetevői közé tartozik bizonyos mennyiségű fehérje, ásványi anyagok (a kénen kivül mangán, jód és szilícium), vitaminok (B– és a C–vitamin) és antibakteriális elemek. A glukozidokra jellemző az a tulajdonság, hogy szelektíven hatnak az emberi test különböző szerveire és elemeire, és az alliin sem viselkedik másként. Ezen okok miatt a fokhagyma, ha nem is éppen csodaszer, azonban számos célra felhasználható orvosság, amely képes meggyógyítani a legkülönbözőbb betegségeket is.
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Elsősorban fertőtlenítő hatású (elpusztítja a gombákat és a baktériumokat és megakadályozza elszaporodásukat). Kitűnően alkalmazható megelőző gyógymódként és hasznosnak bizonyult tüdő, légúti és bélfertőzések esetén, a legsúlyosabbtól a legközönségesebbig, mint amilyen például a kellemetlen megfázás. Erősítő és kiegyensúlyozó tulajdonsága pozitívan érinti a szívizmot, mivel erősíti annak összehúzódását, valamint a keringési rendszer alapmechanizmusait (keringés, értágítás, nyomás). Ezen tulajdonságok alapján ajánlott a fokhagyma érelmeszesedés és a magas vérnyomás elleni alkalmazása. Görcsoldó, mirigyek működését kiegyensúlyozó, vizelethajtó hatása, valamint köszvény és ízületi gyulladás ellen alkalmazása is közismert. Illik utalnunk a fokhagyma bélférgek és bélparaziták elleni hatására, melyeket már nagyszüleink jól ismertek.
A fokhagyma az asztalunkon: Szabad az út a fokhagyma előtt, hogy az asztalunkra kerüljön, lehetőleg nyersen, "szétnyomva" a salátákra, vagy ledarálva néhány levél petrezselyemmel, házikenyérre dörzsölve vékony réteg extra szűz olívaolajjal, illatos 'pesto genovesében" vagy köretként aromás fűszerekkel és néhány csepp citrommal ízesített hideg nyári rizsételen. Télen jól megfőzve is a hagyományos levesekben, csípős paprikával párosíthatjuk ízes zöldséglevesekhez. Nem beszélve az ínycsiklandó szószokról, fűszerolajokról vagy ecetekről. Aki nem szereti az ízét és úgy gondolja, hogy nem tudja elviselni, nagyon lassan hozzászokhat a fogyasztásához, ha az ételeket látható nagyságú szeletekkel kezdi ízesíteni, amelyeket étkezés közben félretehet. A fokhagyma fogyasztása utáni kellemetlen lehelet elkerülhető, ha elrágcsálunk egy kávészemet, egy szelet almát vagy átöblítjük a szánkat olyan vízzel, amelyhez előzőleg néhány csepp kellemes illatú citrom, cédrus vagy mentaolajt adtunk.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A szoptatós anyáknak tartózkodniuk kell a fokhagyma fogyasztásától, mert az értékes élelmiszer módosulva, görcsöket okozhat az újszülöttnek. Hasonlóképpen tartózkodjanak azok, akik gyomor– vagy nyombélfekélytől, esetleg súlyos májbetegségben szenvednek.
Vissza a lap tetejére


Földieper

Elnevezés: Fragaria vesca.
Különleges tulajdonságai: Méregtelenítő hatása igen jelentős, különösen a máj és a vesék működését serkenti.
Egyéb hasznos összetevők: Levulóz (a cukorbetegek által is fogyasztható cukor), az A–vitamin elővitaminja, valamint B–, C–, E– és K–vitamin. vas, nátrium. foszfor, magnézium, magnézium, kálium, kén, kalcium, szilícium, jód, bróm.
Gyógyászati javallat: Gyengeség, a máj és a húgyrendszer megbetegedései, kövek, húgysav a vérben, ásványianyaghiány, ízületi gyulladás és reuma, érelmeszesedés, magas vérnyomás, kisgyerekek és idősek táplálkozása, idegrendszeri zavarok enyhítése.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, gyümölcslé, (főként a húgysav kiürítéséhez).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Teljesen érett állapotban fogyasszuk az epret, éhgyomorra és az étkezések között, gyakran idéz elő emésztési problémát (ebben az esetben megfelelően helyettesítsük cseresznyével, amely hasonló tulajdonságokkal rendelkezik), csalánkiütést okozhat, szoptatás esetén.
Vissza a lap tetejére


Földiszeder

Elnevezés: Rubus fruticosus.
Különleges tulajdonságai: Alacsony tápértéke (cukor), csábító íze és frissítő tulajdonsága miatt ne feledkezzünk meg a szederről a nyári hőség, okozta étvágytalanság esetén, friss gyümölcsként, gyümölcslé, vízzel hígítandó szörp, fagylalt, erjesztett ital formájában fogyasztva.
Egyéb hasznos összetevők: Zsírok, A–, B9– és C–vitamin, szerves savak (citromsav, almasav, borkősav), kalcium, kálium, mangán, pektin, antocianidin.
Gyógyászati javallat: Hasmenés (nem teljesen érett gyümölcsök) és székrekedés (egészen érett szeder), a tüdő megbetegedései és torokgyulladás (szirup), cikluson kívüli menstruáció, étvágytalanság és nyári hőség okozta szomjúság.
Ideális fogyasztási módjai:
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Gondosan ügyeljünk arra, hogy a szeder elérje a "megfelelő érettség fokát" (legyen tömör és duzzadt, fényes, színe fekete, mint a szurok), mert ha még egy kicsit éretlen, akkor kevésbé ízletes. Kerüljük az olyan szeder szedést, amely poros utak vagy szennyező szállítási eszközök útvonala mellett találunk, amint leszedtük, fogyasszuk el, vagy tartósítás esetén azonnal készítsük el, mert egyik napról a másikra megpenészedik.
Vissza a lap tetejére


Galambbegy

Elnevezés: Valerianella olitoria
Különleges tulajdonságai: A renyhe belekre igen erős élénkítő hatást gyakorol.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B– és c–vitamin, ásványi sók, klorofill, mézgák.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, érelmeszesedés, hörghurut, húgykő, vastagbélgyulladás, székrekedés, elhízás.
Ideális fogyasztási módjai: Nyers levele önmagában vagy vegyes salátába.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Különösen édes íze miatt alkalmas arra, hogy salátákban más, savanykás vagy kesernyés fűszerekkel keverjük össze, ugyanakkor használata segít hozzászoktatni a kisgyerekeket a nyers zöldségek fogyasztásához, vadon termő változatának kellemesebb az íze a termesztett növénynél.
Vissza a lap tetejére


Gesztenye

Elnevezés: Castanea sativa
Különleges tulajdonságai: A legnagyobb kalóriatartalmú termések közé tartozik, összetétele hasonlít a búzáéhoz (főként a szárított gesztenyére értendő).
Egyéb hasznos összetevők: A–, B– és c–vitamin, kálium, vas, cink, réz, mangán, foszfor, magnézium, kén, nátrium, kalcium.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, fizikai és szellemi kimerültség, ideális energiaforrás fejlődés, lábadozás és időskor esetén, visszércsomó, aranyér.
Ideális fogyasztási módjai: A friss vagy szárított gesztenyét addig főzzük, amíg a főzőlevet magába nem szívja, sütve, pürésítve, liszt formájában alkalmas sütemények készítésére, mint például a gesztenyés lepény.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Csak teljesen érett és jól megfőtt vagy átsült gesztenyét fogyasszunk, önmagában együk, így elkerülhetjük azt, hogy más ételekkel együtt nehezen emészthetővé váljon, a cukorbetegek tartózkodjanak a fogyasztásától.
Vissza a lap tetejére


Gomba

Elnevezés: Fungus.
Különleges tulajdonságai: Leginkább magas fehérjetartalmával jellemezhetjük, főleg az albumin jelenléte miatt.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, ásványok (kalcium, magnézium, nátrium, szilícium, kobalt, mangán, foszfor, klór, kálium, vas, réz, cink, fajtától függően).
Gyógyászati javallat: Hasznos vegetáriánus diéta esetén, amikor kevés kalóriát fogyasztunk vagy olyan étrendet követünk, amely kizárja a hús fogyasztását (például urémiás mérgezések esetén), valamint ajánlott vérszegénység, levertség, ásványi anyaghiány esetén is.
Ideális fogyasztási módjai: Fajtától függően frissen, nyersen vagy főzve minimális olaj hozzáadásával, szárítva, por formájában használhatjuk ízszegény ételek fűszerezésére.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Kizárólag hatóságilag ellenőrzött, biztosan ehető gombát fogyasszunk, válasszuk a fiatal példányokat, valamennyi fajtára vonatkozik, hogy nem szabad túl sokat enni belőle, mert a gombafonal kitint tartalmaz, amelyet a szervezetünk nem tud hasznosítani, ezért megnehezíti az emésztési folyamatot.
Vissza a lap tetejére


Görögdinnye

Elnevezés: Citrullus vulgaris.
Különleges tulajdonságai: Kalóriatartalma alacsony (100 g dinnye/54 kalória) ahhoz a jóllakottságérzethez képest, amelyet okoz, ezért segít megőrizni a testsúlyukat azoknak, akik a folyamatos éhségérzet miatt hajlamosak túl sokat enni.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A–, B1–, B2– és C–vitamin, bróm, kálium.
Gyógyászati javallat: Amikor vértisztító hatásra van szükség, káliumhiány, fokozott izzadás nyáron.
Ideális fogyasztási módjai: Természetes módon jól megérett gyümölcs.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A görögdinnyét csak közvetlen fogyasztás előtt vágjuk fel, ha azért fogyasztjuk, hogy gyorsan pótoljuk vele az izzadás okozta veszteségeket, akkor a kalciumhoz képest jelentős mennyiségű káliumtartalma görcs fellépését okozhatja, a görögdinnye, a sárgadinnyéhez hasonlóan, sokak számára nehezen emészthető.
Vissza a lap tetejére


Gránátalama

Elnevezés: Punica granatum.
Különleges tulajdonságai: A magok kocsonyás burkának leve segít eltávolítani a bélparazitákat.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrot, csersavat (összehúzó).
Gyógyászati javallat: Szívgyengeség, csökkent vizelet–kiválasztás, vérhas, bélparaziták okozta megbetegedések.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, gyümölcslé.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Hogy enyhítsük összehúzó hatását, ne nyeljük le a magokat.
Vissza a lap tetejére


Grépfrút

Elnevezés: Citrus decumana
Különleges tulajdonságai: Mivel pontosan ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, mint a többi déligyümölcs, ezért kiválóan alkalmas arra, hogy helyettesítsük vele a citromot, amikor az ellenjavallt (akik hajlamosak a túlzott lesoványodásra) és a narancsot.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, az A–vitamin provitaminja, valamint B1–, B2–, PP– és főleg C–vitamin, ásványi anyagok (kalcium, foszfor, kálium, magnézium, kén, nátrium, klór, vas, réz, mangán), citromsav, pektin.
Gyógyászati javallat: Étvágytalanság, menopauza, idősek étrendje, nehéz emésztés, mérgezés, májbetegség, veseelégtelenség, tüdőfertőzés, törékeny hajszálerek, lázas állapot.
Ideális fogyasztási módjai: Gyümölcs, nyers alapanyagokból készült ételek hozzávalója (néhány kis darab), gyümölcslé (ha étkezés előtt fogyasztjuk, megkönnyíti az emésztést és segíti a májműködését).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A tény, hogy gyakorlatilag egész évben hozzáférhető, sajnos éppen a kémiai tartósítási eljárásoknak köszönhetően, amelyek többek között az összetevők épségét veszélyeztetik.
Vissza a lap tetejére


Hagyma

Elnevezés: Allium coepa.
Összetétel és hatóanyagok: Első helyen gazdag összetételét veszi nagyító alá: cukor, A–, B– és C–vitamin, ásványok (nátrium, kálium, foszfor, kalcium, vas, kén, jód, szilícium), szerves savak, illóolajok, antibakteriális anyagok. A hagyma lényegesebb adottságai nagyrészt ezekhez az összetevőkhöz kapcsolódnak: élénkíti a szervezet összes szerves tevékenységét, vagyis hatásos vizelethajtó, javítja az emésztést, köptető, tisztítja a vért és nyirokrendszert, fertőtleníti és gyógyítja a fertőzéseket. Ezek a tulajdonságok a betegségek széles skálájával veszi fel a harcot, azon kívül, hogy gyengeség, túlzott igénybevétel és testi kimerültség esetén elősegítik a várva várt gyógyulást. A hagyma tehát kezeli: a csökkent vizelet–kiválasztást, a vízvisszatartást, a prosztatabajokat, a bélrenyheséget, az epeköveket, a bélfertőzéseket, a fokozott gázképződést, a megfázást, hörghurutot, az asztmát, a gégegyulladást, a cukorbetegséget, az érelmeszesedést, az aranyeret, a vérszegénységet, a mirigyzavarokat, az influenzát, a baktériumos és a húgy–ivari rendszer fertőzéseit.
A hagyma az asztalunkon: Hatalmas lehetőségek állnak tehát a hagyma előtt: nyersen és frissen vagy extra szűz olívaolajon megfonnyasztva, nyers saláták kiegészítőjeként, vegyes zöldséglevelekben, vagy mint a híres hagymaleves "főszereplőjeként", pizzák és parasztkenyerek "fűszereként", édes főzetként (melyet a gyerekek is kedvelnek), hatástalan és ártalmas szintetikus kémiai anyagok alkalmazása nélkül veszi fel a harcot a megfázás és köhögés ellen. Irányelvként tartsuk szem előtt, hogy a nyers hagyma főként a vese– és húgyúti fertőzések esetén hasznos, főzve pedig az emésztőcsatorna problémáiban nyújt segítséget.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ha szeretném elkerülni, hogy nyers hagyma fogyasztása után rossz legyen a leheletünk, elég ha lassan elrágcsálunk két–három kávészemet, néhány levélke petrezselymet, agy almát vagy átöblítjük a szánkat olyan vízzel, amelyhez előzőleg néhány csepp intenzív és kellemes illatú mentaolajat adtunk.
Vissza a lap tetejére


Kajszibarack

Elnevezés: Prunus armeniaca.
Különleges tulajdonságai: Igen gazdag A–vitaminban.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrot (levulóz és glukóz), B–, C– és PP–vitamin, magnézium, foszfor, vas, kalcium, kálium, nátrium, kén, mangán, fluor, kobalt, bróm.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, kimerültség vagy szervkopás, kritikus vagy problematikus élethelyzetek (fejlődés, menopauza, időskor), köszvény, étvágytalanság, álmatlanság, idegesség, túlhajszoltság.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, gyümölcslé, aszalt gyümölcs, lekvár.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Friss gyümölcs legyen tökéletesen érett, ugyan ritkán fordul elő, de biztos emésztési zavarok esetén, nehezen emészthető, a friss gyümölcs összehúzó hatású, míg az aszalt kajszibarack lazítja a székletet.
Vissza a lap tetejére


Kákiszilva

Elnevezés: Diospyros kaki.
Különleges tulajdonságai: Kitűnő hashajtó, igen kedvelik a gyerekek, akik fogyasztásával egyidejűleg rengeteg energiához is jutnak.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A–, C– és K–vitamin, rostok.
Gyógyászati javallat: Székrekedés, vérzésre való hajlam, májbetegségek, antibiotikum–kezelés, amelyek veszélyeztetik a bélflórát.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, lekvár.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A gyümölcsöt leszüretelése után szobahőmérsékleten kell tárolni, hogy eltűnjön a magas csersav tartalma és hogy elérje teljes érettségi fokát, kákiszilva magas cukortartalma miatt a cukorbetegeknek nem ajánlott.
Vissza a lap tetejére


Káposzta

Elnevezés: Genere Brassica
Összetétel és hatóanyagok: A káposzta néhány tulajdonsága külsőleg fejti ki csodálatos hatását, azonban étkezéseknél is, salátákban nyersen, főzve, párolva vagy friss lé formájában nem sejtett lehetőségeket tartogat a számunkra, elsősorban összetevőinek sokfélesége és gazdagsága miatt. A szerény mennyiségű fehérjék és glucidon kívül, a káposzta nagyon sok vitamint tartalmaz: A–vitamint (főként tavaszi változatai) és elővitaminját, B1–, B2–, B9–vitamint (folsav), PP–, C–, K– (főleg a karfiol) és U–vitamint (védi a nyálkahártyát, de főzéskor elveszíti ezt a tulajdonságát: csak friss lé formájában biztosítja számunkra). Ásványok széles skálájából kiemeljük a foszfort, a kalciumot, a vasat, a ként, a káliumot, a rezet, a magnéziumot, a jódot, és az arzént. Értékesek még a mézgái, főként fekélyes vastagbélgyulladás esetén, és magas klorofiltartalma, amely elősegíti a hemoglobin termelődését a vérszegénység különböző formáiban (főzéskor a klorofill is elvész). A savanyú káposzta, melyet természetes eljárás lévén kapunk, azért értékes a számunkra, mert erjesztő anyaga segíti a zsírok megemésztését akkor is, ha nehezen emészthetőnek tartják, mert rendszerint füstölt húsokkal vagy "nehéz" szalámikkal együtt fogyasztják. Ha az összetevők felsorolásáról áttérünk azon betegségek listájára, amelyeket a káposzta kezelni képes, rájövünk, hogy gyakorlatilag nincs az a kórtünet, amely kibújna e rendkívüli zöldség jótékony hatása alól.
A nyers káposzta előnyei: Valódi csodaszer a nyers káposzta leve (esetleg összekeverhetjük répalével és pár csepp citromlével, hogy kellemesebb íze legyen), amely ideális kimerültség, valamint ásványi anyag– vagy vitamin hiány esetén, idegesség és rendkívüli ingerlékenység, vagy éppen lehangoltság és depresszió esetén. A bőr és a hajas fejbőr egyensúlyának helyrehozásához (pattanások és túlzott faggyútermelődés), veseprobléma esetén (csökkent vizeletürítés, kövek), izom–, ízületi, reumatikus vagy köszvény okozta fájdalmak esetén, gyomorfekély, vastagbélgyulladás vagy bélfertőzések ellen, asztma és szamárköhögés esetén, a cukorbetegek diétájába, segíti a folyadék felszívódását ödéma, hasvízkór és mellhártyagyulladás esetén, segít megelőzni vagy legyőzni az influenzát. Természetesen a nyers káposzta is, vékonyan szeletelve (azoknál a fajtáknál, amelynek leveleit fogyasztják), virágaira szedve (karfiol) vagy reszelve (a repce gyökere), minden esetben ugyanolyan hatást gyakorol egészségünkre vagy szervezetünk állapotára, még ha kisebb mértékben is, mintha a levét ittuk volna. Mivel ínycsiklandó étel, kisgyermekek számára is ajánljuk.
Főtt káposzta: A főtt, vagy inkább "forrázott" káposzta, a főzőlével és esetleg egy kevés mézzel kitűnő rekedtség, megfázás, asztma és hörghurut ellen. Megpárolva és lecsepegtetve felvehetik étrendjükbe azok, akik cirrózisban szenvednek, ekcémások vagy idősek. A főzőlé önmagában használható hasmenés és vérhas, valamint székrekedés esetén is. Végül pedig, egy jó káposztaleves megoldja egy hatalmas ivászat utáni "másnaposság" problémáit, és ajánlott általában azoknak, akik túlzásba vitték a borozást.
Jó tanács szülőknek: Hangsúlyoznunk kell, hogy a káposzta nem csak súlyos betegségek gyógyításában használható, hanem azok megelőzésében is fontos szerepet játszik. Jó, ha már kisgyermekkorban fogyasztják, hogy a káposzta túl későn való alkalmazása miatt ne alakuljanak ki nem kívánatos egyéni érzések.
Vissza a lap tetejére


Kivi

Elnevezés: Actinidia chinesis.
Különleges tulajdonságai: Igen magas a c–vitamin–tartalma, késő ősszel érik és télen is beszerezhető, erősítő a szervezet ellenálló képességét az ebben az évszakban gyakrabban felbukkanó külső kórokozók támadásával szemben.
Egyéb hasznos összetevők: B csoport vitaminjai, kálium, vas, kalcium, foszfor, rostok.
Gyógyászati javallat: Kisgyermekek és idősek téli étrendje, kalóriaszegény diéta, hajthatatlan dohányosok étrendje, sérülések és törések esetén előmozdítja a szervezet megfelelő reakcióját, levertség.
Ideális fogyasztási módjai: Friss érett gyümölcs.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Annak érdekében, hogy a leszüretelésük után a lehető leggyorsabban elérjék a megfelelő érettség fokát, elég egy almát tennünk a kivik mellé a kosárba vagy a tálcára és szobahőmérsékleten tartanunk, a kivi néhányakra erős hashajtó hatást gyakorol.
Vissza a lap tetejére


Kókusz

Elnevezés: Cocus nucifera.
Különleges tulajdonságai: A kókuszdió zsírtartalma (a szárított mandula 60%–ánál is magasabb) az epével és a hasnyálmirigy–váladékkal együtt egy igen finom emulziót hoz létre, amely segíti az emésztést és az ételek felszívódását.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok (glukóz és fruktóz), fehérjék, ásványok, főként réz, rostok.
Gyógyászati javallat: Tápanyaghiány, csökkent vizelet kiválasztás, székrekedés, valamint segítséget nyújt a fejlődésben lévő szervezetnek.
Ideális fogyasztási módjai: "Kókusztej", friss vagy szárított gyümölcshús, "liszt" házi édességek készítéséhez, olaj.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Húsa könnyen megavasodik, ezért csak frissen vagy szárítva fogyasztható, kalóriaszegény diéta esetén kerülni kell fogyasztását, mivel nagy arányban tartalmaz telített zsírokat, ezért a kókuszdióból előállított olaj nem ajánlott azoknak, akiknek magas a koleszterinszintjük.
Vissza a lap tetejére


Körte

Elnevezés: Pirus communis.
Különleges tulajdonságai: Nagyon gazdag káliumban és szegény nátriumban, hogy e két ásvány közötti általános egyensúlyt visszaállítsuk, főleg azok, akik nem tudnak lemondani a "sós" ételekről.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok (leginkább levulóz), szénhidrátok, A–, B1–, B2–, C–, és PP–vitamin, káliumon kívül nátrium, foszfor, kalcium, magnézium, kén, klór, cink, vas, mangán, jód, arzén, szerves savak, pektin, rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, gyengeség, ásványi anyaghiány, fizikai és szellemi kimerültség, terhesség, bélzavar, székrekedés, ízületi gyulladás, köszvény, reuma, cukorbeteg diétája.
Ideális fogyasztási módjai: A friss gyümölcsétkezés előtt, gyümölcslé, aszalt körte, hagyományos sütemények hozzávalója.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Az érett körtéket nem lehet sokáig tárolni (mindössze egy vagy két napig), ezért tegyük hűtőbe, így nem vész el A–, B2– és C–vitamin–tartalma sem, egyesekre a körte erős hashajtóhatást gyakorol.
Vissza a lap tetejére


Lencse

Elnevezés: Ervum lens
Különleges tulajdonságai: A hüvelyesek közül a legtöbb fehérjét a lencse tartalmazza (25%).
Egyéb hasznos összetevők: Szénhidrátok (keményítők), B9– és C–vitamin, vas, nátrium, kalcium, kálium, foszfor, mangán, rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, alultápláltság, fizikai és szellemi kimerültség, felvehető szoptatós anyák étrendjébe (elősegíti a tejtermelődést).
Ideális fogyasztási módjai: Főzve (áztatás nélkül és például babérlevéllel fűszerezve), extra szűz olívaolajjal és pár csepp citromlével ízesítve, levesekbe és többfajta hüvelyesből készült zöldséglevesbe, a lencséből készült liszt püréhez (azoknak, akik emésztési problémákkal küzdenek).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Mint minden hüvelyest, a lencsét is könnyebben emészthetővé és finomabbá teszi a fűszerekkel (főleg édesköménymagokkal) való főzés, egyébként a kisméretű fajtái (mint a jól ismert élénk narancssárga színű lencse) a legkönnyebben emészthetőek, magas purin tartalma miatt elővigyázatosságból csak ritkán fogyasszák azok, kiknek vérében magas a húgysavtartalom.
Vissza a lap tetejére


Lóbab

Elnevezés: Vicia faba
Különleges tulajdonságai: Azon kevés hüvely közé tartozik, amelyet nem szükséges megfőzni, ezért értékes alapanyag a nyers ételekből összeállított diétákhoz.
Egyéb hasznos összetevők: Fehérjék, A–, B2–, K– és PP–vitamin, kálium, vas, kalcium, foszfor, nátrium, rostok.
Gyógyászati javallat: A húgyrendszer zavarai (segíti a váladékok kiválasztását), a szervezet legyengülése, hasmenés (csak főtt lóbabból készült pürét fogyasszunk egész nap).
Ideális fogyasztási módjai: A tavaszi friss babszemek, szárított babszemek levesekhez hozzáadva és levesek alapjául (előtte áztassuk be), a száraz babszemekből őrölt liszt, őrölt és pörkölt babszemek, amelyekhez ugyanilyen eljárás alá vetett más hüvelyesek és gabonákat is adhatunk, majd kávépótlónak ihatjuk.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A nyers babszemekről fogyasztás előtt távolítsuk el a "nyúlványokat", amely keserű ízt kölcsönöznek a babnak, csak mértékkel fogyasszunk nyers lóbabot, mert bár ebben a formában őrzi meg összes tulajdonságát, viszont ne kockáztassuk, hogy mérgező fehérjetartalma miatt mérgezés alakuljon ki a vérben.
Vissza a lap tetejére


Mandarin

Elnevezés: Citrus nobilis.
Különleges tulajdonságai: Jelentős bróm tartalma miatt nyugtatólag hat az idegrendszerre.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrot (a narancshoz képest 5%–kal többet tartalmaz), vitaminok (főként C–vitamin) és ásványi sókat (a brómon kívül leginkább kálium, kalcium, foszfor), rostok, illóolaj (héja).
Gyógyászati javallat: Ugyanazok, mint a narancsnál, kivéve, hogy a mandarin kicsit több kalóriát tartalmaz, viszont jobban emészthető, továbbá, mint ahogy már említettük, nyugtató hatást gyakorol az idegrendszerre.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gerezdjei (segít az emésztést, és nagyon jóllakottságérzést idéz elő, mint amekkora a cukortartalma), héja gyógyhatású szirupok ízesítője.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A mandarinlét közvetlen fogyasztás előtt készítsük el, hogy gyors erjedését elkerüljük, és lehetőleg étkezés előtt igyuk vagy jóval az előző étkezés után, esetleges egyéni érzékenységen túl számolni kell azzal, hogy főleg éhgyomorra fogyasztva hashajtóhatású lehet, szoptatás esetén allergiás bőrkiütést okozhat az újszülöttnél.
Vissza a lap tetejére


Mandula

Elnevezés: Prunus amygdalus dalcis.
Különleges tulajdonságai: Jelentős mennyiségű amulzint tartalmaz (élesztő, amely felbontja azokat a glucidokat, amelyek a növények tartalék anyagainak nagy részét alkotják).
Egyéb hasznos összetevők: Zsírok (50%), fehérjék (25%), cukrok, A–, B– és E–vitamin, foszfor, kén, kálium, réz, magnézium.
Gyógyászati javallat: Alultápláltság (azontúl hogy igen tápláló, kiegyensúlyozott tápértékkel bír), vegetáriánus étrend, nagy energia–felvételt igénylő élethelyzetek (terhesség, szoptatás, fejlődés, lábadozás, intenzív sportolás, fizikai és szellemi megterhelés), ásványianyaghiány, idegrendszer megbetegedései, a légzőrendszer, a nemi szervek, a gyomor és a bélrendszer gyulladásos állapotai, csökkenti a fertőzéseket, húgykő, székrekedés és erjedéses folyamatok a belekben, cukorbetegek diétája (mértékkel), szívroham kockázata.
Ideális fogyasztási módjai: Szárított mandula (egyesek számára pirítva könnyebben emészthető), a főétkezések között energiapótló harapnivaló formájában vagy felszeletelve friss zöldségekből készült salátákba, mandulatej, kalóriadús sütemények, olaj.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Magas energiatartalma miatt igen tápláló, ezért naponta ne fogyasszunk körülbelül tíz szem mandulánál többet, főként mandulatejre igaz, hogy enyhíti a köhögést, jó hatást gyakorol a belekre és a húgyutakra, roboráló hatású a gyermekekre, az idősekre és a lábadozókra, a mandulából előállított olaj (éhgyomorra fogyasztva) szabályozza a bélműködést, mindenképpen tartózkodjunk a keserű mandula fogyasztásától, amely még kis mennyiségben is különösen mérgező.
Vissza a lap tetejére


Mangó

Elnevezés: Mangufera indica.
Különleges tulajdonságai: Nem csak a trópusi, hanem minden gyümölcs közül a mangó tartalmazza a legtöbbet az A–vitamin elővitaminjából (karotinok).
Egyéb hasznos összetevők: Keményítők és cukrok (többé–kevésbé hasonló arányban és mennyiségben, mint a szőlő), C–vitamin, ásványi sók (főként kalcium és kálium).
Gyógyászati javallat: Kalóriaszegény diéta, fejlődő szervezet, pubertáskor, segít megelőzni a csontrendszer és a bőr megbetegedéseit, napozás, idegesség és álmatlanság, túlzott pajzsmirigyműködés, fájdalommal járó menstruáció, húgyúti fertőzés.
Ideális fogyasztási módjai: Friss érett gyümölcs.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne aggódjunk amiatt, hogy a mangó gyümölcshúsának, terpentinre emlékeztető szaga van, mivel az egy ártalmatlan gyantás anyagnak köszönhető.
Vissza a lap tetejére


Málna

Elnevezés: Rubus idaeus.
Különleges tulajdonságai: A málna cukortartalma főleg levulózból áll, így felvehetik étrendjükbe a cukorbetegek is.
Egyéb hasznos összetevők: B– és C–vitamin, kalcium, vas, foszfor, szerves savak.
Gyógyászati javallat: Gyengeség, étvágytalanság, vitaminhiány, csökkent vizeletürítés, nehéz emésztés, gyulladás a belekben, székrekedés, bőr– és verítékezési problémák, megnövekedett nitrogénretenció, reuma, magas láz (málnalé).
Ideális fogyasztási módjai: Önmagában vagy eredeti gyümölcsökkel együtt gyümölcssalátákba, gyümölcslé (összekeverve ribizlivel, a kisgyermekeknél gyakran előforduló kiütéssel járó magas láz esetén jótékony hatást gyakorol), gyümölcskocsonya.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A málna könnyen szétnyomódik, ezért leszüretelése után azonnal fogyasszuk el, ugyanakkor szinte lehetetlen lefagyasztani, egyéni érzékenységet (allergiát) idézhet elő, a szoptatós édesanya által fogyasztott málnalé allergiás bőrkiütést okozhat az újszülöttnél.
Vissza a lap tetejére


Mángold

Elnevezés: Beta vulgaris cycla.
Különleges tulajdonságai: Évszázadok óta ismert vizelethajtó tulajdonsága (zöld levele).
Egyéb hasznos összetevők: A–, B9– (folsav) és C–vitamin, vas.
Gyógyászati javallat: Emésztőrendszer gyulladásos állapota, aranyér, veseproblémák, székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Kis mennyiségben vegyes nyers ételekhez, párolva, extra szűz olívaolajjal.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Pároljuk, vagy rövid ideig tegyük nagyon kevés lobogó vízbe, amelyet aztán felhasználhatunk zöldségleves alapnak.
Vissza a lap tetejére


Napraforgó

Elnevezés: Heliantus annus.
Különleges tulajdonságai: Magas többszörösen telítetlen zsírtartalma miatt javasolt azoknak, akik magas koleszterinszinttel és érelmeszesedéssel küzdenek.
Egyéb hasznos összetevők: Albumin, betain, kolin, hisztidin (esszenciális aminosav, amelyből a napraforgó tartalmazza a legtöbbet), lecitin, vitaminok.
Gyógyászati javallat: Magjai hasznosak féloldali fejfájás, az idegrendszer megbetegedései, megfázás és hasfájás esetén, a napraforgóolaj magas koleszterinszint és érelmeszesedés esetén.
Ideális fogyasztási módjai: Pirított magjai más olajos termésekkel összekeverve energiapótló harapnivaló, őrölve kávépótlóként használható, napraforgóolaj.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Győződjünk meg arról, hogy az olaj az első hidegen sajtolás eredménye.
Vissza a lap tetejére


Narancs

Elnevezés: Cirus aurantium.
Különleges tulajdonságai: 100 g narancslé kielégíti a napi C–vitamin szükségletünket.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, B–, C2–vitamin és az A–vitamin elővitaminja (karotin), kalcium, kálium, magnézium, foszfor, nátrium, vas, réz, cink, mangán, bróm.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, vitamin– és ásványi anyaghiány, nehéz élethelyzetek (fejlődés, lábadozás, időskor), étvágytalanság, fizikai és szellemi fáradtság, hajszálérfalgyengeség, fertőző betegségek megelőzése és gyógyítása, influenza és megfázásos megbetegedések, érrendszer problémák (C2–vitamin), szájüreggyulladás és bőrbetegségek.
Ideális fogyasztási módjai: Friss gyümölcs, gyümölcslé, dzsem és lekvár (könnyen emészthető és ezért hasznos emésztési, bél– és májproblémák esetén).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A narancslét közvetlen fogyasztás előtt készítsük el, hogy gyors erjedését elkerüljük, és lehetőleg étkezés előtt igyuk vagy jóval az előző étkezés után, esetleges egyéni érzékenységen túl számolni kell azzal, hogy főleg éhgyomorra fogyasztva hashajtóhatású lehet, szoptatás esetén az édesanya által fogyasztott málnalé allergiás bőrkiütést okozhat az újszülöttnél.
Vissza a lap tetejére


Naspolya

Elnevezés: Mespilus germanica.
Különleges tulajdonságai: Magas tannintartalmának köszönhetően jelentős összehúzó hatása, amely nem okoz tartós székrekedést, hanem természetes módon szabályozza a bélműködést.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrot, A– és C–vitamin, szerves savak, (citromsav, almasav, borkősav), mézgák, rostok.
Gyógyászati javallat: A béltónus hiánya, hasmenésre és vérhasra való hajlammal párosulva, bélhurut, csökkent vizelet kiválasztás, és hasznos a téli, gyümölcsön alapuló étrendben.
Ideális fogyasztási módjai: A meghámozott friss, jól megérett gyümölcs (a gyümölcs húsa, ha nem érte el a teljes érettség fokát, kemény és nagyon fanyar), aszalt gyümölcs.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Az időjárás viszontagságait megelőzendő, a naspolyát gyakran éretlen állapotban leszedik, és házilag szalmára kiterítve érlelik, azonban húsának különleges íze csak a növényen megérlelt gyümölcsön érezhető igazán.
Vissza a lap tetejére


Olívabogyó

Elnevezés: Olea europaea.
Összetétel és Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Az olívabogyó azon túl, hogy kitűnő ízű, az egyik legegészségesebb élelmiszer. A "feketék", azaz amelyek elérték a teljes érettség fokát, nitrogéntartalmú tápanyagokat és zsírokat, A–, B–,C–, E– és F–vitamint és számos ásványi anyagot (foszfort, ként, káliumot, magnéziumot, kalciumot, vasat, rezet, mangánt) tartalmaznak. Étvágyjavító hatású, és ez az előnye jelentős kalória bevitelre ad lehetőséget, amikor nem tudunk mit tenni az étvágytalan kisgyermekkel és idősekkel. Magas ásványi–anyag–tartalma révén kitűnő roboráló hatást gyakorol mindazokra, akik fáradtak és túlhajszoltak. Nem szabad megfeledkeznünk az emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatásairól sem, mert élénkíti az emésztőnedvek termelését, valamint a máj és az epe folyadékainak kiválasztását. Végül említsük meg enyhén hashajtó hatását is.
extra szűz olívaolaj: Ezt a termékjelölést törvények által ellenőrzik. Az olívabogyók első hidegen sajtolásából kapjuk meg az extra szűz olívaolajat: vagyis nem éri egyáltalán kémiai beavatkozás és maximum 1% a savtartalma. Összetétele régiónként és évenként változik, ugyanakkor hangsúlyozhatjuk, hogy jó arányban tartalmaz telített és telítetlen zsírsavakat (ahol kétségtelen túlsúlyban van az egyszeresen telítetlen olajsav, amely az olaj jó eltarthatóságáról gondoskodik), valamint hogy szerény mennyiségben található benne, többek között E–vitamin, amelyet az összes növényi olaj közül egyedül az olívaolaj tartalmaz. A múlthoz képest táplálkozásunkban szerencsére megnőtt az extra szűz olívaolaj mint az egyetlen fűszerezésre alkalmazható zsír fogyasztása: ajánlott rendszeresen használni a nyersolajat, mert megelőzhetőek vele a vér zsírtartalmának ingadozásai, az emésztés és főként az epehólyag zavarai, a bélbajok, (székrekedés) és a veseproblémák. Ha a szervezetünk valamilyen okból legyengül, forduljon ehhez a kitűnő roborálóhoz, vagy ha enyhe hashajtóra és vizelethajtóra van szükségünk. Segítséget nyújthat a kövek kiürítésében is (1–2 kanál, akár citromlével, reggel éhgyomorra).
Vissza a lap tetejére


Őszibarack

Elnevezés: Prunus persica.
Különleges tulajdonságai: Mivel ez a gyümölcs még a természetes tartósítási eljárások során is megőrzi érzékszerveinknek nyújtott élvezeteit és kedvező tulajdonságait, ezért annak ellenére, hogy csak júliusban és augusztusban érik, egész évben hozzájuthatunk.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok (főként szacharóz), A–, B1–, B2–, C– és PP–vitamin, kálium, foszfor,magnézium, kén, vas, pektin.
Gyógyászati javallat: Veseelégtelenség, húgykő, nehéz emésztés, álmatlanság, idegesség, székrekedésre való hajlam.
Ideális fogyasztási módjai: Friss érett gyümölcs, gyümölcslé, természetes módon tartósítva (főzzük három percig forrásban lévő vízben, hűtsük ki hideg vízzel, hagyjuk megszáradni és dunsztoljuk – sterilizáljuk – üvegekben), lekvár és befőtt, aszalt barack.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Egyeseknél a barack allergiás tüneteket válthat ki, ne hámozzuk meg a barackot, mert húsa könnyen megnyomódik és kifolyik a leve: elég egy nedves ronggyal óvatosan áttörölni ahhoz, hogy eltávolítsuk a gyümölcs kellemetlen és irritáló külső hamvas részét.
Vissza a lap tetejére


Uborka

Elnevezés: Cucumis sativus.
Különleges tulajdonságai: Hatékony méregtelenítő, amelyhez főként tavasszal érdemes fordulnunk.
Egyéb hasznos összetevők: Vitaminok, vas.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, vitaminhiány, vesekő, elégtelen mirigyműködés, légzőszervi megbetegedések, májbetegségek, aranyér.
Ideális fogyasztási módjai: Nyersen salátákba, főzve levesbe, vegyes zöldséglevesekbe, vegyes nyers levekbe.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A levekbe ugyanúgy, mint a petrezselymet, a főzés befejeztével tegyük, kerüljük a szoptatás ideje alatt a fogyasztását, mert csökkenti a tejtermelést.
Vissza a lap tetejére


Padlizsán

Elnevezés: Solanum melongena.
Különleges tulajdonságai: Kevés kalóriát tartalmaz (100 g padlizsán 29 kalóriát), ugyanakkor étvágyjavító és laktató, ezért jól alkalmazható kalóriaszegény diétákban.
Egyéb hasznos összetevők: Glucidok, A–vitamin provitaminja, B1–,B2–, C– és PP–vitamin, foszfor, magnézium, kalcium, kálium, kén, nátrium, klór, vas, mangán, cink, réz, jód.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, a hasnyálmirigy, a máj és vesék fokozott igénybevétele, csökkent vizelet kiválasztás, székrekedés, ideg eredetű szívpanaszok.
Ideális fogyasztási módjai: Sütőben sütve, majd megfűszerezve és néhány csepp citrommal ízesítve, hagyományos elkészítési módjai (használjunk kevesebb olajat).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Csak érett padlizsánt fogyasszunk (ne legyen a húsában semmiféle zöld elszíneződés), beszórjuk sóval, majd a levét lecsöpögtetjük, így nem csak a káros szolanin tartalmát távolítjuk el, amely éppen a nyers húsban található, hanem a nátrium és a kálium arányát is kiegyensúlyozottabbá tesszük.
Vissza a lap tetejére


Papaja

Elnevezés: Carica papaya
Különleges tulajdonságai: Egy igen hatékony enzimet tartalmaz, a papaint, amely emésztőnedv módjára viselkedik, és így jelentős szerepet játszik az emésztésben, ezt a gyümölcsöt probléma nélkül fogyaszthatjuk akár "nehéz" és fehérje dús étkezések után is.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B– és C–vitamin, foszfor, kalcium, vas, kálium, rostok.
Gyógyászati javallat: Gyomorégés, nehéz emésztés, rossz lehelet, erjedés a belekben, kimerültség, kalóriaszegény diéta.
Ideális fogyasztási módjai: Friss érett gyümölcs, turmixolva, citromlével ízesítve szomjoltó italként fogyaszthatjuk.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A magasabb költségektől eltekintve jobb, ha olyan üzletekben vásárolunk papaját, amely az egzotikus és trópusi gyümölcsök árusítására szakosodott, mert itt garantálni tudják a jobb minőséget és legfőképpen a természetesebb érlelési módot.
Vissza a lap tetejére


Paprika

Elnevezés: Capsicum annuum.
Különleges tulajdonságai: Erős változatai (piros fűszerpaprika), frissen és szárítva, nagy mennyiségben tartalmaznak egy intenzíven csípős ízű alkaloidát, a kapszaicint, amely többek között javítja az étvágyat és növeli az emésztőnedvek kiválasztását, ezért felgyorsítja az emésztési folyamatot.
Egyéb hasznos összetevők: A–, C– (jelentős mennyiségben, főleg édes változataiban), E– és PP–vitamin, szerves savak, lecitin, ásványi sók (kálium, réz, foszfor, kén, kalcium, vas).
Gyógyászati javallat: Gyomorrenyheség, emésztési zavar, keringési problémák, hajszálérfal–gyengeség, visszércsomó, aranyér, az érelmeszesedés és az infarktus megelőzése, túl magas vagy túl alacsony vérnyomás, a bőr idő előtti öregedése, reuma, ízületek kóros állapota, fülzúgás, dohányzás okozta köhögés.
Ideális fogyasztási módjai: Friss, nyers paprika más nyers zöldségekkel együtt, extra szűz olívaolajon egy kis finomítatlan tengeri sóval tűzön megfonnyasztva, friss piros fűszerpaprika felaprítva és megszárítva vagy őrölve (amely a magokat is tartalmazza) tartósan, de enyhén ízesít, édes piros paprika friss leve.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne vigyük túlzásba a paprika fogyasztását, hogy elkerüljük a szolanin káros hatásait, amelyet – mint minden burgonyaféle – bár kisebb mennyiségben, tartózkodjanak a paprika is tartalmaz, tartózkodjanak a paprika fogyasztásától azok, akiknek sok a gyomorsavuk (mivel növelni a sósav kiválasztását), ha friss paprikát az emésztés szempontjából nehéznek találjuk, tanácsos nyílt láng segítségével külső héját eltávolítani.
Vissza a lap tetejére


Paradicsom

Elnevezés: Lycopersicum esculentum.
Különleges tulajdonságai: sok helyen általánosan használják aperitif italként, elég azonban csak egy kis erőfeszítés, hogy helyettesítsük a gyári készítményeket a friss érett paradicsomból valóban természetes módon készült paradicsomlével, amelynek rendszeres fogyasztásával remekül megelőzhetjük az idült betegségeket, azon túl, hogy ez az ital vértisztító és ásványokban is gazdag.
Egyéb hasznos összetevők: A paradicsom a 90% értékes biológiai víz mellett tartalmaz még A–, B1–, B2–, B6–, C–, E–, K– és PP–vitamint, számos ásványi anyagot (kalcium, foszfor, magnézium, kálium, kén) és nyomelemeket (cink, réz, vas, bór, jód), szerves savakat (almasav, citromsav, pektin).
Gyógyászati javallat: Gyengeség, étvágytalanság, elhízás, különböző mérgezések, fekély, vastagbélgyulladás és bélhurut, székrekedés, epe– és húgykő, köszvény, megnövekedett nitrogénretenció, idült reuma, érelmeszesedés.
Ideális fogyasztási módjai: Az emészthetőség és a gyógyító tulajdonságok szempontjából azt ajánljuk, hogy legfőképpen a friss, teljesen érett állapotukban leszedett paradicsomokat használjuk salátákba, gyümölcsként fogyasztva. Házi kenyérre és így tovább, valamint hogy extra szűz olívaolajjal és a klasszikus fűszerekkel ízesítsük (só, bors, bazsalikom, szurokfű, fokhagyma, vöröshagyma, stb.).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A salátához szép piros paradicsomokat válasszunk (a zöld szín a mérgező szolainin jelenlétére utal), amelyeket az utolsó pillanatban szeletelünk fel és ízesítünk. A paradicsomot a lehető legrövidebb ideig főzzük, és aki nem mond le a befőzésről, maximálisan ügyeljen a dunsztolásra (sterilizálásra), hogy elkerülje a könnyen bekövetkező erjedést.
Vissza a lap tetejére


Petrezselyem

Elnevezés: Petroselinum sativum.
Különleges tulajdonságai: Súlyához képest az összes növény közül a petrezselyem tartalmazza a legtöbb A– és C–vitamint.
Egyéb hasznos összetevők: B2– és B9–vitamin, ásványi anyagok (vas, kalcium, foszfor, magnézium, nátrium, kálium, jód, réz, mangán, kén), klorofill.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, fejlődési problémák, étvágytalanság, fáradtság, nehéz emésztés, has puffadás, erjedés a belekben, hasmenés, bélparaziták, májbetegségek, törékenyhajszálerek, magas koleszterinszint, cellulitisz és elhízás, ödéma, veseelégtelenség, húgykő, köszvény és idült reuma, elkésett, ritka vagy fájdalmas menstruáció, a tejképződés leállításának szükségessége, lázas állapot, asztma, idegesség.
Ideális fogyasztási módjai: Felaprított nyers levelei, amelyet az utolsó pillanatban adunk az ételhez (akár egy gerezd fokhagymával), kellemesebbé és ízletesebbé teszi az ételt, a nyers zöldségektől a levesekig, a gombáktól a húsokig, főtt levele, magja vagy gyökere (50 g literenként) segít vese–, menstruációs probléma és reuma esetén, az alkoholisták hasznát vehetik a petrezselyemnek ha mindennap éhgyomorra egy kis kanállal fogyasztanak a következő folyadékból: főzzünk egy liter vízben 50 g friss petrezselyemlevelet, valamint egy–egy darab narancs– és grépfrút héjat, amíg el nem fő a lé fele.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A petrezselymet fogyasszuk rendszeresen, de kis mennyiségben és mindig nyersen, kifejezetten tanácsos tartózkodni a fogyasztásától terhesség (ingerli a méh izomzatát, így növeli a vetélés kockázatát) és szoptatás esetén (csökkenti a tejképződést).
Vissza a lap tetejére


Pisztácia

Elnevezés: Pistacia vera.
Különleges tulajdonságai: A pisztácia nagyon tápláló (100g pisztácia 580 kalóriát tartalmaz) és meglepő módon foszforban gazdag. Egy marék pisztácia ideális kalóriadús harapnivaló, így segítséget nyújt azoknak, akik intenzív és hosszadalmas szellemi tevékenységet folytatnak (akik ráadásul gyakran étvágytalanok vagy rendszertelenül étkeznek).
Egyéb hasznos összetevők: Zsírok (55%), fehérjék (25%), a B csoport vitaminjai és a friss magokban E–vitamin, klorofill.
Gyógyászati javallat: Gyengeség, alultápláltság, fáradtság és szellemi túlterheltség, a fejlődés nehéz időszakai (főként tanuló fiatalok számára).
Ideális fogyasztási módjai: A héjak eltávolítása után a fenyőmaghoz hasonlóan készíthetjük el (lásd Fenyőmag), a pisztáciát törjük és dolgozzuk össze datolya húsával, majd adjunk hozzá vizet és cukrot, így egy hagyományos hurutoldó italt kapunk.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Úgy bizonyosodhatunk meg arról, hogy a pisztáciát a megfelelő módon szedték és kezelték, hogy összetéveszthetetlenül fényes zöld színe és nem találunk rajta a só árulkodó jeleit, ne feledkezzünk meg a pisztácia nagy kalóriatartalmáról, mert olyan ízletes, hogy lakmározásra csábít.
Vissza a lap tetejére


Póréhagyma

Elnevezés: Allium porrum.
Különleges tulajdonságai: sokoldalú konyhai felhasználhatósága és gyógyító tulajdonságai miatt hasonló a vöröshagymához, ugyanakkor enyhébb íze és aromája miatt megfelelően helyettesíthetik vele a vöröshagymát azok, akik nem kedvelik annak ízét.
Egyéb hasznos összetevők: B– és C–vitamin, ásványi anyagok (vas, kalcium, foszfor, magnézium, nátrium, kálium, mangán, kén, szilícium), mézgák, rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, ásványi anyaghiány, veseproblémák (elégtelenség, kövek), hólyaghurut, megnövekedett nitrogénretenció, köszvény, ízületi gyulladás és idült reuma, magas koleszterinszint, érelmeszesedés, székrekedés, bélparaziták, elhízás.
Ideális fogyasztási módjai: Nyersen, vékony karikákra vágva vegyes salátákba, levesek és téli krémek hozzávalója (krumplival), pizzák és lepények ízesítő zöldsége, főzőleve (csökkent vizelet kiválasztás esetén és túlzott alkoholfogyasztás után), nyers leve (sárgarépa és zeller levével). A hagymák tejbe beledolgozva (bélparaziták ellen), gyógybor (a hagymákat tíz napon át áztatjuk egy liter tiszta fehérborban, fél pohár reggel éhgyomorra megnövekedett nitrogénretenció ellen).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Amikor télen az időjárás miatt nem maradhatnak a hagymák a kertben, és szükségletet meghaladó mennyiséget kényszerülünk kiszedni a földből, akkor a hagymát lefagyasztjuk vagy szárítsuk meg langyos sütőben, így többé–kevésbé megőrzi tulajdonságait.
Vissza a lap tetejére


Rebarbara

Elnevezés: Rheum palmatum, officinale.
Különleges tulajdonságai: Már az antik korban ismerték hashajtó és emésztés javító tulajdonságát.
Egyéb hasznos összetevők: B– és C–vitamin, vas, magnézium, számos szerves sav.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, étvágytalanság, nehéz emésztés, bélproblémák (erjedés, székrekedés, krónikus hasmenés, élősködők), májbetegség.
Ideális fogyasztási módjai: A rebarbara rizómáját használják fel fitoterápiás készítményekhez, valamint roboráló és emésztésjavító likőrökhöz, a szárát étkezési célokra, úgy mint a zellerszárat, salátákba (húsokat és zöldségeket kísérő szószokba) vagy édességekhez (kompót, lekvár, hagyományos sütemények), tartósíthatjuk természetes módon úgy, hogy a szárakat megtisztítjuk, feldaraboljuk és lobogó vízben pár percig főzzük, majd lehűtjük és légmentesen üvegbe zárjuk a dunsztoláshoz (sterilizáláshoz).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ha a kertünkből szedjük, győződjünk meg arról, hogy a szárak tömörek, ropogósak és élénkpirosak, szép pálmaalakú leveleit egyáltalán ne fogyasszuk, mert mérgező anyagokat tartalmaznak, a rebarbarát mellőzzük köszvény, kövek, visszércsomó, gyomorsav és aranyér, nem különben terhesség és szoptatás esetén.
Vissza a lap tetejére


Réparepce

Elnevezés: Brassica rapa.
Különleges tulajdonságai: A réparepce vagy tarlórépa tejfőzete (100 g réparepcét számoljunk egy liter tejre) az egyik leghatékonyabb köptető, mely megkönnyíti a különböző eredetű torokfájások gyógyulását.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A–, B– és C–vitamin, kalcium (levelében is), foszfor, kálium, magnézium, kén, jód (levelében is), arzén, vas (levelében), réz (levelében).
Gyógyászati javallat: fáradtság, akné (nyers répa), torokgyulladás, mandulagyulladás, hörghurut, köhögés, veseműködéssel kapcsolatos problémák (elégtelenség, kövek, hólyaghurut), ödéma, vastagbélgyulladás, köszvény, elhízás.
Ideális fogyasztási módjai: Nyers réparepce vékonyan felszeletelve önmagában vagy vegyes salátába, megpárolva vagy sütőben egy kis tejjel arany barnára sütve, párolt levele zöldségköretnek vagy lepények töltelékenként, gyökere és levele más zöldségekkel együtt levesekbe és zöldséglevesekbe, nyers réparepce leve (sárgarépa levével összekeverve).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Aki tart a réparepce egy kicsit különleges ízétől, az válassza a kisebb, gömbszerű és lilás gyökérnyakú példányokat, amelyek enyhébb ízűek, a réparepcét ne főzzük bő vízben: párolva vagy sütőben megsütve őrzi meg legjobban ízét és tulajdonságait.
Vissza a lap tetejére


Retek

Elnevezés: Raphanus sativus, niger.
Különleges tulajdonságai: A növények közül a retek, és legfőképpen a fekete retek gyökeréből nyert lé segíti elő legjobban az epehólyag ürülését.
Egyéb hasznos összetevők: Raphanol (kéntartalmú illóolaj), B–, C– és E–vitamin a fekete retekben és P–vitamin a piros retekben, jód, magnézium, kén (piros retek).
Gyógyászati javallat: Általában: ásványi anyaghiány, ízületi gyulladás, reuma, a tüdő megbetegedései, asztma, hörghurut (arcüreggyulladás vagy megfázás okozta), vértolulásos fejfájás. Fekete retek: szamárköhögés, epehólyag–gyulladás, húgykő, köszvény. Piros retek: étvágytalanság, erjedés a belekben, epekő, májelégtelenség.
Ideális fogyasztási módjai: Önmagában extra szűz olívaolajjal és egy csipet finomított tengeri sóval vagy vékonyan felszeletelve zöldsalátához hozzáadva. Friss leve, más levelekhez keverve főként a máj és az epehólyag működését serkenti. Mindenfajta köhögésre: a felszeletelt retket 24 órán keresztül pihentessük nádcukorral, és többször forgassuk meg.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne távolítsuk el a levelét, hanem keverjük a salátába (azonkívül hogy ízletes, könnyebben emészthetővé teszi a nyers retekgumót) vagy használjunk más zöldségekkel együtt zöldségleves készítéséhez.
Vissza a lap tetejére


Ribizli

Elnevezés: Ribes rubrum.
Különleges tulajdonságai: A ribizlilé málnalével keverve ideális ital láz esetén, mert azonkívül hogy lenyomja a magas testhőmérsékletet, vizelethajtó hatást is gyakorol és tisztítja a szervezetet.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A–vitamin elővitaminja és C–vitamin, szerves savak (citromsav, almasav, glikolsav, borkősav), foszfor, kalcium, kálium, vas, pektin, mézga.
Gyógyászati javallat: Ásványianyaghiány, láz, étvágytalanság, nehéz emésztés, vastagbélgyulladás, veseproblémák (beleértve a vesekövet), epebaj, köszvény, ízületi gyulladás és idült reuma, elhízás.
Ideális fogyasztási módjai: Önmagában fogyasztva az étkezés előtt javítja az étvágyat és segíti az emésztést (gyümölcslé, gyümölcskocsonya).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Mivel könnyen összenyomódik, ezért merev falú kosárkákban szállítsuk.
Vissza a lap tetejére


Saláta

Elnevezés: Lactuca sativa.
Különleges tulajdonságai: Azon túl, hogy a salátafélék közül ez az egyik legfinomabb és legínycsiklandóbb, lactucariumot tartalmaz, ami nyugtató és vértolulást megszüntető hatású.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B–, B9– (folsav), C–, D– és E–vitamin, vas, kalcium, foszfor, jód, mangán, cink, réz, nátrium, klór, kálium, kobalt, arzén, rostok.
Gyógyászati javallat: A–vitaminhiány (nyers levelei és salátalé), ásványi anyaghiány, a kóros ingerlékenység összes formája )az idegrendszer érzékenysége, enyhébb vagy súlyosabb beteges egzaltáltság, álmatlanság, heves érzelem, belső görcs, szexuális izgalom), fájdalmakkal járó menstruáció, hörghurut, köhögés és szamárköhögés, asztma, köszvény, ízületi gyulladás, kövek, vesegyulladás, cukorbetegség, rossz emésztés (főtt salátalevelek), székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Nyers levele és szára akár vegyes salátákba, főtt levelei a hozzáadott főző lével, zöldséglevesek (vegyes zöldsaláták és zöldségek, amelyek hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, például hashajtók).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A salátát frissen fogyasszuk, különben veszít jelentős A–, C– és E–vitamin–tartalmából, feltételezéseinkkel ellentétben a magasba ment salátának nemcsak hogy ehetőek a levelei, de gyógyító hatásai ekkor a legerősebbek, a szexuális aktivitást egyensúlyozó hatása ismert.
Vissza a lap tetejére


Sárgadinnye

Elnevezés: Cucumis melo.
Különleges tulajdonságai: Igen alacsony tápértékkel bír, ahhoz képest, hogy milyen mértékű jóllakottságérzetet kelt, ezért kiemelkedő szerepet játszik a kalóriaszegény diétákban.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A–, 1–, 2–, – és P–vitamin, ásványi sók (kalcium és vas), rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, csökkent vizelet kiválasztás, székrekedés, aranyér, húgykövek, köszvény, reuma, különösen ingerlékeny természet.
Ideális fogyasztási módjai: Gyümölcse, fogyasztás előtt felszeletelve.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Étkezés előtt fogyasszuk, esetleg ízesítsük sóval, borssal, hogy könnyebben emészthető legyen, ugyanakkor hashajtó tulajdonságát így is megőrzi.
Vissza a lap tetejére


Sárgarépa

Elnevezés: Daucus carota.
Összetétel és hatóanyagok: Értékei azonban jóval túlmutatnak azon, hogy könnyen és folyamatosan hozzáférhető, hogy olcsón előállítható, és hogy kicsik és nagyok számára egyaránt kellemes az íze. Elég egy szempillantást vetnünk az összetételére: kivételesen gazdag az A–vitamin elővitaminjában (nem véletlenül keresztelték át "karotinnak"), B1–, B2– és C–vitaminban, közvetlenül felhasználható cukrokban (gyümölcscukor és szőlőcukor). Ásványi anyagokban (kálium, vas, foszfor, kalcium, nátrium, magnézium, mangán, kén, réz, bróm, arzén). Aszparaginban, daucinban (vizelethajtó hatású) és pektinben (összehúzó hatású).
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Ebből a szép csokor egészséges anyagból és elemből már felismerhetőek a sárgarépa jótékony hatásai: enyhíti a vérszegénységet, a bőr "barátja", üdévé teszi és sérülés esetén összeforrasztja, ásványokban gazdag, értékes természetes immunerősítő, szabályozza az emésztést és főként a belek működését, vizelethajtó, vértisztító, serkenti az anyatej termelődést (végre egy zöldség, amely nemcsak hogy megengedett, de kifejezetten ajánlott a szoptatós anyáknak!). A sárgarépa kezelheti a vérszegénységet, a gyengeséget, a fejlődési problémákat, az ásványi anyaghiányos állapotokat, a szaruhártya problémájából adódó látászavarokat, a bélzavarokat, főleg a gyermekek hasmenését és székrekedését, a gyomor– és nyombélfekélyt, a légcső és a tüdő megbetegedéseit, az epe– és májelégtelenséget, a bőrbetegségeket, a köveket, a reumát és a köszvényt. Ajánlott annak is aki tart az öregedés külső jeleitől, például a ránctól, vagy belső jeleitől, például az érelmeszesedéstől.
A sárgarépa az asztalunkon: Ideális fogyasztási módja a friss sárgarépalé, akár tejbe keverve, hogy növeljük köptető és vértisztító hatását. Jó a sárgarépa könnyű ételként fogyasztva vagy nyers ételekkel párosítva, kevés lében megfőzve extra szűz olívaolajjal és fűszerekkel ízesítve, zöldséglevesben, akár aprított levelével és szárával együtt, és a torkosok nagy örömére, hébe–hóba a hagyományos dél–tiroli finom édességhez, a répatortához.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Tudnunk kell, hogy ezt a zöldséget soha nem kell meghámozni, hanem egyszerűen víz alatt lekefélni és megmosni, hogy ne veszítsen értékes tulajdonságaiból. A sárgarépa esetében is – mivel a gyerekek jól tolerálják, jót tesz nekik és emellett kedvelik is – a legkörültekintőbben kell eljárni a modern mezőgazdasági technológiák esetleges veszélyes beavatkozásai miatt.
Vissza a lap tetejére


Spárga

Elnevezés: Asparagus officianais.
Különleges tulajdonságai: Ez az egyik olyan zöldség, amelyik a leghatékonyabban segít megelőzni a folyadék felgyülemlést a májban, a belekben a tüdőben és főként a vesében.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B1–, B2–, B9– (folsav), C– és E–vitamin, mangán, vas, foszfor, kálium, réz, fluor, bróm, jód, rostok.
Gyógyászati javallat: Veseproblémák megelőzése (például vesekő), máj–, ízületi és reumás megbetegedések, fizikai és szellemi fáradtság, ásványi anyaghiány, szívritmuszavar (szapora szívdobogás), cukor a vizeletben (cukorvizelés), cukorbetegség.
Ideális fogyasztási módjai: A hajtás végek nyersen lereszelve vegyes salátákba, spárgalé.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Jó folyadékkiválasztó tulajdonsága igen erőteljes, és ezért irritáló lehet azok számára, akik már az érintett szervek megbetegedéseiben szenvednek (hólyaghurut, kövek, heveny ízületi bántalmak, stb.), purinban gazdag (nitrogéntartalmú szerves bázis), ezért köszvényeseknek nem ajánlott.
Vissza a lap tetejére


Spenót

Elnevezés: Spinacia oleracea.
Különleges tulajdonságai: A spenót az egyik legnagyobb ásványianyag–tartalommal rendelkező növény, éppen ezért nem javasolt túlzásba vinni a fogyasztását (bár a főzés általában jóval csökkenti az ásványianyag mennyiségét, de a spenótot kevés vízzel főzzük vagy pároljuk, ezért az ásványok koncentráltan maradnak meg benne).
Egyéb hasznos összetevők: Gucidok, fehérjék, A–vitamin peovitaminja, valamint B–, B9– C–vitamin,nétrium, kalcium, foszfor, magnézium, kén, mangán, cink, réz, jód, arzén, klorofill, mézgák.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, ásványi anyaghiány, lábadozás, fáradtság és fizikai vagy szellemi kimerültség, az élet jelentős szakaszai (fejlődés, menopauza, időskor).
Ideális fogyasztási módjai: Különleges jellemzőjének köszönhetően jobb hozzászokni a nyers spenót fogyasztásához úgy, hogy vékonyan felszeletelve keverjük a vegyes salátába, nagy klorofiltartalma miatt, nyers leve regenerálja a vért, és a lehetővé teszi a növényben levő ásványok megfelelő hasznosítását (keverhetjük sárgarépa és zeller, vagy zsázsa levével).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Vashiány esetén elősegíthetjük a spenótban nagy mennyiségben jelen levő vas nehezen végbemenő felszívódását, ha azkorbinsav–tartalmú étellel párosítjuk (például citrommal vagy kivivel), nagy oxálsavtartalma miatt kerüljék a fogyasztását azok, akik vesebetegségben (különösen, akinek veseköve van) és májbetegségekben, ízületi gyulladásban és reumában, gyomorfekélyben vagy nyombélfekélyben szenvednek.
Vissza a lap tetejére


Szentjánoskenyér

Elnevezés: Ceratonia siliqua.
Különleges tulajdonságai: A gyümölcshúsban levő magas cukortartalma miatt (szacharóz és glukóz) jelentős mennyiségű energiát biztosít.
Egyéb hasznos összetevők: Kalcium, foszfor és vas, mézgák.
Gyógyászati javallat: A légző rendszer hurutos váladékkal járó megbetegedései, nemkülönben a székrekedés (frissen fogyasztva), hasmenéses bélhurut (szárított szentjánoskenyér), elhízás és cukorbetegség (szentjánoskenyér–liszt.
Ideális fogyasztási módjai: Friss termése, szárított termése, magjaiból előállított liszt (a gyomorbántalmakkal és bélpanaszokkal küzdő anyatejes baba diétájában, alacsony kalóriatartalmú készítmények előállításához elhízottak számára és ízetlen és kalóriaszegény étkezési sűrítőanyagként, mely más gabonafélék lisztjei helyett használhatunk).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A növényről csak a teljesen érett terméseket szedjük le és használjuk fel (megkülönböztethetők lilásba hajló gesztenyebarna színükről) általában nyár végén.
Vissza a lap tetejére


Zeller

Elnevezés: Aqium graveolens.
Különleges tulajdonságai: Olyan orvosság, amely kifejezetten ajánlott a hormonháztartás egyensúlyáért, legfőképpen az adrenalin kiválasztásáért felelős mellékvese elégtelen működése esetén, és amely kitűnően alkalmas bármilyen típusú sokk kezeléséhez.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B– és C–vitamin, magnézium, mangán, vas, jód, réz, nátrium, kálium, kalcium, foszfor, kén, glutaminsav, kolin (fontos szerepet játszik a zsíranyagcserében és az idegrendszer egyensúlyában).
Gyógyászati javallat: Azonkívül hogy jól alkalmazható mellékvese–elégtelenség esetén, ajánlott étvágytalanság, nehéz emésztés, has puffadás, máj– és vesebetegségek (kő), fertőzés a tüdőben, ásványi anyaghiány, lábadozás, fáradtság és túlhajszoltság, idegesség, elhízás, köszvény és reuma, ha elmegy a hangja valakinek és torokgyulladás (öblögessünk a friss zeller levével vagy főzőlevével), köhögés (főzet) esetén.
Ideális fogyasztási módjai: Nyers szára sós–borsos olajmártásban, vegyes salátákba, almaszeletekkel (de szerény mennyiségben), szára és levele köretnek vagy vegyes zöldséglevesbe, friss leve (így jobban érvényesülnek tulajdonságai, összekeverhetjük sárgarépa– és/vagy citromlével), levele zöldségleves és krém készítéséhez (burgonyával).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Akinek a nyers zeller nehezen emészthető, nyugodtan fogyassza megfőzve, a vadzellert ne használjuk fel, mert keserű ízű.
Vissza a lap tetejére


Zsázsa

Elnevezés: Nasturtium officinale.
Különleges tulajdonságai: Erőteljesen fokozza az anyagcserét és a különböző szervek váladékainak kiválasztását.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B–, C–, PP– és E–vitamin, vas, kálium, foszfor, mangán, réz, cink, jód, kalcium.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, gyengeség, vitaminhiány légúti hurut, gyomor– és bélproblémák, húgy –ivari szervek megbetegedései, pajzsmirigy–elégtelenség, cukorbetegség.
Ideális fogyasztási módjai: Nyersen vegyes salátába, ízletes szószok fűszerezésére, leve (máj– és vesetisztító, azonkívül fertőtleníti a tüdőt).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Mindig frissen használjuk, túl nagy adag fogyasztása esetén hólyaghurutot okozhat, mielőtt vadon élő példányaiból szednénk, győződjünk meg fertőzésmentességéről, terhesség alatt ne fogyasszuk.
Vissza a lap tetejére


Zsidócseresznye

Elnevezés: Physalis alkekengi.
Különleges tulajdonságai: Fizalin tartalma, amely megkönnyíti a húgysav és az oxálsav ürülését.
Egyéb hasznos összetevők: Az A–vitamin elővitaminja és C–vitamin.
Gyógyászati javallat: Húgyrendszer megbetegedései, ízületi gyulladás, reuma.
Ideális fogyasztási módjai: A friss gyümölcs, amelyet egy burok véd.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Mint minden burgonyaféle esetében, szigorúan csak a teljesen érett gyümölcsöt szabad elfogyasztani (nyoma se legyen semmiféle zöld elszíneződésnek), hogy elkerüljük a szolanin káros hatását, vagyis csak mértékkel együk.
Vissza a lap tetejére


Szilva

Elnevezés: Prunus domestica.
Különleges tulajdonságai: Emberemlékezet óta ez az egyik leghatékonyabb természetes hashajtó – frissen, de főként aszaltan fogyasztva –, amely ugyanakkor ártalmatlan és nagyon finom.
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, A–, B– és C–vitamin, ásványi anyagok (vas, kalcium, foszfor, magnézium, kálium, nátrium, mangán), szerves savak, mézgák, rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, fizikai és szellemi kimerültség, depresszió, ételmérgezés, májbetegségek, székrekedés, veseelégtelenség, idült reuma, köszvény, érelmeszesedés.
Ideális fogyasztási módjai: Az étkezések között friss szilva, a friss gyümölcs leve, hogy maximálisan kihasználhassuk a szilva jótékony tulajdonságait, aszalt szilva, amely ilyen formában határozottan táplálóbb és erősebb a hashajtó hatása (székrekedés elleni kúraként áztassunk vízbe aszalt szilvát néhány kanál lenmaggal egy éjszakára, és mindezt fogyasszuk el másnap reggel éhgyomorra), kompót, befőtt és gyümölcskocsonya, hagyományos sütemények.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Soha ne távolítsuk el a szilva héját, még a befőttek készítésekor sem, mert félő, hogy ily módon elveszítjük értékes levének jó részét.
Vissza a lap tetejére


Szója

Elnevezés: Soja hispida.
Összetétel és hatóanyagok: A szója babszemei átlagosan körülbelül 40% fehérjéből (kétszer annyi, mint a hús) és közel 20% zsírból (ötször annyi, mint a húsban) épülnek fel. Semmilyen más növény sem ilyen gazdag fehérjékben, amely ráadásul többek között az összes esszenciális aminosavat tartalmazza (a szervezetnek "közvetlen" módon van rájuk szüksége, mert nem képes azokat egyedül szintetizálni). Lipidösszetétele 85%–ban telítetlen zsírsavakat tartalmaz, ahol a többszörösen telítetlenek vannak túlsúlyban. Ezeken felül található még benne körülbelül 15% glucid, A–, B1–, B2–, B9–, D– és E–vitaminok, szerény mennyiségben ásványi anyagok (kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium, nátrium, kén).
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Csak egy gyors pillantás az előző bekezdésre és azonnal megjelennek a szója mint teljes értékű élelmiszer tulajdonságai, amelyek azok számára is értékesek, akik vegetáriánus diétát folytatnak. Kitűnően épít és energetizál, ezért megfelelően alkalmazható kisgyermekek, felnőttek és túlhajszolt személyek étrendjében. Nagyon könnyen emészthető és gazdag ásványi anyagokban, hasznos lábadozás, kimerültség esetén és az érzékeny gyomrúaknak. A szójaolaj rendszeres használata segít megelőzni az érelmeszesedést és a trombózist.
A szója az asztalunkon: Nincsenek ellenjavaslatok a szójabab vagy számos származékának alkalmazására vonatkozólag sem a hagyományos keleti receptekben, sem a modern konyha néhány hozzávalójának helyettesítése esetén. Fontos, hogy valószínűtlen csodás eredményekre várva, ne akarjunk radikálisan megváltoztatni a szokásainkat, mert szervezetünk ez ellen fellázadhat. Mindig tartsuk szem előtt, hogy a szója rendkívül tápláló, ezért csak mértékkel használjuk és soha ne hússal együtt. A szójaolaj néhány betegség esetén nyersen ajánlott, ugyanakkor mint az összes magolaj, a finomítás és a rektifikálás során ki van téve a többé– kevésbé mérgező kémiai oldószerek káros hatásának, ezért inkább extra szűz olívaolajat használjunk. Még utoljára szóljunk az alacsony glucidtartalmú kenyérről, amelyet szójával készíthetünk a cukorbetegek diétájában.
Vissza a lap tetejére


Szőlő

Elnevezés: Vitis vinifera.
Összetétel és hatóanyagok: A szőlőtőkék gyümölcse 20–25% cukrot tartalmaz (dextrózt, fruktózt, levulózt, szacharózt), szerény mennyiségben fehérjét, értékes szerves savakat (borkősavat és almasavat), karotint, A–, B1–, B2–, B9– és C–vitamint és antocianidineket (P–vitamin faktorokat), melyek megvédik a véredényeket és a látás élességét, ásványi sókat és nyomelemeket (káliumot, mangánt, kalciumot, magnéziumot, nátriumot, klórt, foszfort, jódot és arzént), és még pektint és annint (a szőlő hashajtó hatásáért fele és szabályozza azt). Tegyünk említést arról, hogy a fent említett antocianidinekel együtt a vörös szőlő héjára jellemző egy kék glukozid (enozid) és egy színezék (nocianin) jelenléte, amely roboráló hatású. Meglepődve tapasztaljuk, hogy ami az alapvető tápanyagokat illeti, a szőlő összetétele nagyon hasonló az emberi anyatejhez. Kalóriaértéke nagyon magas (1 kg=900 kalória).
Gyógyító tulajdonságai és gyógyászati javallatok: Az anyatejhez való hasonlósága lehetőséget ad arra, hogy szükségesetén szőlőlevet adjunk az anyatejes baba étrendjének kiegészítéseként. Még nem említettük azt, hogy az alapfontosságú "biológiai" víz, amelyet a szőlő tartalmaz, tökéletes összetételű, cukrok – többségében monoszacharidok – kompenzálják a hiányzó zsírokat és közvetlenül kerülnek be a keringésbe az emésztőrendszer különösebb igénybevétele nélkül. Ez az ital ugyanezen okokból és az alacsony sótartalma miatt hasznos az idősek, a lábadozók, az állapotos nők vagy a szoptatós anyák számára, a legyengült vagy kimerült embereknek, a sportolóknak és azoknak, akiknek gyenge az emésztése. Mindaz, amit elmondtunk a levére vonatkozólag, nyilvánvalóan érvényes a szőlőre magára is, amelyet már az antikvitás híres természetgyógyászai és orvosai is ajánlottak, mint az idősebb Plinius, Celsus vagy Galénosz.
A szőlő az asztalunkon: Egy szép nagy érett bioszőlő néhány szelet teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérrel, már önmagában felér egy teljes étkezéssel. Szabad az útja a szőlőnek reggelire, tízóraira és uzsonnára. A szőlőlekvár rendszeresen fogyasztva, méltó helyettesítője bármelyik enyhe kémiai hashajtónak. Végül pedig az aszú szölö: óriási energiaraktár, amely például almafőzettel párosítva székletlazító és köptető hatású. A szőlőmagolaj használata néhány táplálkozási szakértő szerint ajánlott a szív– és érrendszeri megbetegedések, magas koleszterinszint és érelmeszesedés esetén mint ahogy azt a szójaolajjal kapcsolatban már megfigyelték.
Vissza a lap tetejére


Zöldbab

Elnevezés: Phaseolus vulgaris.
Különleges tulajdonságai: A szigorúan növénytani szempontból együvé tartozó babok közül a zöldbab előnye, hogy termésének minden része ehető és így hozzájutunk a hüvelyes értékes anyagaihoz és ásványokhoz.
Egyéb hasznos összetevők: A–, B9– (folsav) és C–vitamin, foszfor, szilícium, kalcium, nikkel, réz, kobalt, nátrium, klór, kálcium, inozit (amely szíverősítő hatással bír és főként a "szálakban" található meg), rostok.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, fizikai gyengeség, fáradékonyság, kövek, ízületi gyulladás és reuma, köszvény, cukorbetegség, székrekedés.
Ideális fogyasztási módjai: Az egész hüvelyeket kevés vízben főzzük meg, esetleg más főtt hüvelyesekkel vagy zöldségekkel együtt, és fűszerezzük meg az egészet, hagyományos pizzákra, nyers zöldbab leve.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Legalább a vegyes zöldséglevesekben és a pürékben ne fosszuk meg a zöldbabot a szálaitól, hogy kamatoztatni tudjuk inozittartalmát, hogy minél több tápanyagot nyerhessünk belőle, nem tanácsos nagyon zsenge állapotában leszedni.
Vissza a lap tetejére


Zöldborsó

Elnevezés: Pisum sativum.
Különleges tulajdonságai: Különösen ízletes tavaszi zöldség, amely igen gazdag foszforban, ezért ajánlott azoknak, akik ebben hiányt szenvednek, vagy akiknek megnövekedett a foszforszükségletük.
Egyéb hasznos összetevők: Keményítők és cukrok, fehérjék, A–, B1–, B2–, PP–, C– és D–vitamin, ásványi sók ( a foszforon kívül kálium és vas), rostok.
Gyógyászati javallat: Fizikai és szellemi fáradtság, valamint az általános gyengeség állapotai, hajlam a lesoványodásra, nehézkes ürítés.
Ideális fogyasztási módjai: Leves, köret, krém és friss vagy fagyasztott hüvelyesekből készült leves (a "mindenestül" ehető zsenge borsót is beleértve: legkönnyebben emészthető állapotában időnként megengedett annak is, aki kövektől, köszvénytől vagy cukorbetegségtől szenved, de ellenjavallt bélhurut esetén), száraz hüvelyesként fogyasztva áztatást igényel (nem ajánlott a fent említett betegségek esetén, ugyanakkor megjegyezzük, hogy tápértéke sokkal nagyobb a friss zöldborsóénál).
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A friss zöldborsóban található néhány alkaloida (betain és kolin), amelyek egyesekre káros hatással vannak, főként ha meleg időben túl sok zöldborsót fogyasztunk, akkor mérgezést okozhat, kerüljük a konzerv zöldborsót, mert kevés tápértékkel bír és adalékanyagokat tartalmaz (cukrot és tartósítószert), helyette válasszuk inkább a fagyasztottat.
Vissza a lap tetejére


Torma

Elnevezés: Cochlearia armoracia.
Különleges tulajdonságai: A torma gyógyító tulajdonságai az élénkítő hatására vezethető vissza, amely képes ugyanolyan mértékben befolyásolni a teljes emésztési folyamatot, mint a légző–, a nyirok– és a kiválasztó rendszert (vese és belek).
Egyéb hasznos összetevők: Cukrok, ásványok (kalcium, magnézium, nátrium, kálium, vas), sósav, kénsav, szénsav, kovasav, egy elvezető enzim (mirozin).
Gyógyászati javallat: Étvágytalanság, vérszegénység, asztma, hörghurut, tüdő megbetegedései, hüvelyfolyás, húgykő, köszvény, idült reuma.
Ideális fogyasztási módjai: Gyökerét reszelve fogyasztjuk hús és hüvelyesekből készült ételek mellé, ecettel tartósíthatjuk a lereszelt tormát, amelyhez közvetlen a tálalás előtt almát reszelünk, a főtt torma vagy főzete (30 g tormát fél órát főzzük egy liter vízben) egyedülálló vértisztító tulajdonságról tesz tanúbizonyságot.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Hogy elkerüljük a könnyezést, amit a tormában található illóolaj okoz, levegős helyen reszeljünk, és ne hajoljunk közel hozzá, ne fogyasszák vesebetegek, az ideges és ingerlékeny személyek, valamint a terhes nők és szoptatós anyák.
Vissza a lap tetejére


Tök

Elnevezés: Cucurbita maxima, moscata.
Különleges tulajdonságai: A tök legjelentősebb tulajdonsága a nyugtató hatása. Ugyanakkor olyan fontos gyulladáscsökkentő szerepet is játszik az egész emésztőrendszerre, főként a belekre (húsa), mint amilyen nyugtató hatást gyakorol az izgatottság különböző állapotaiban.
Egyéb hasznos összetevők: Kis mennyiségben zsírok, A–vitamin, olyan aktív anyagok, mint a szalicilsav és a kukurbitol.
Gyógyászati javallat: Nehéz emésztés, fekély, vastagbélgyulladás, hasmenés, székrekedés, bélparaziták, veseelégtelenség, álmatlanság.
Ideális fogyasztási módjai: Húsából készült leves, főzelék, rizottó, nudli, krém és püré, lehet sütemények és lekvárok hozzávalója, a nyers tök leve éhgyomorra (hashajtó), virága hagyományos receptek szerint elkészítve, pirított tökmag vagy héjától megszabadított, összezúzott és tejben megfőzött tökmag (álmatlanság ellen), illetve féregűző fitoterápiás kezelésként.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne főzzük a tököt bő vízben, hanem pároljuk, vagy még jobb, ha víz nélkül a sütőben megsütjük.
Vissza a lap tetejére


Turbolya

Elnevezés: Anthriscus cerefolium.
Különleges tulajdonságai: Hatékony méregtelenítő, amelyhez főként tavasszal érdemes fordulnunk.
Egyéb hasznos összetevők: Vitaminok, vas.
Gyógyászati javallat: Vérszegénység, vitaminhiány, vesekő, elégtelen mirigyműködés, légzőszervi megbetegedések, májbetegség, aranyér.
Ideális fogyasztási módjai: Nyersen salátákba, főzve, levesekbe, vegyes zöldséglevesekbe, vegyes nyers levekbe.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: A levekbe ugyanúgy, mint a petrezselymet, a főzés befejeztével tegyük, kerüljük a szoptatás ideje alatt a fogyasztását, mert csökkenti a tejtermelődést.
Vissza a lap tetejére


Vörös áfonya

Elnevezés: Vaccinium vitis–idaea.
Különleges tulajdonságai: Mivel bogyói csak az első fagy után válnak ehetővé, ezért az év folyamán azt élvezzük utoljára a friss erdei gyümölcsök közül. Összetétele, legalábbis az alapösszetevőkben, hasonlít a fekete áfonyáéhoz.
Egyéb hasznos összetevők: Antocianidinek, cukrok, aszkorbinsav és tanninok.
Gyógyászati javallat: Étvágytalanság (szósz), hasmenéses tünetek, és ha a bélműködés általános rendezésére van szükség, amelyet összehúzó hatásával érhetünk el.
Ideális fogyasztási módjai: Friss bogyói az első fagy után, vagy készíthetünk belőle étvágyjavító szószokat, lekvár és gyümölcskocsonya.
Figyelmeztetések és ellenjavaslatok: Ne szedjük a vörös áfonyát, mikor még magas a hőmérséklet, mert ugyan bogyói már augusztus végén megértek, viszont még rágósak, ízük pedig savanykás és kesernyés.
Vissza a lap tetejére